Polska spółka Elko przeniosła się do nowej siedziby w Bielanach Wrocławskich. Powierzchnia biura wynosi ok. 120 m kw. Dystrybutor przygotowuje się w ten sposób do rozwoju działalności. Obecnie lokalny zespół liczy 6 osób, nowa siedziba pomieści drugie tyle.

Elko zapowiada, że planuje znacznie wzmocnić pozycję w naszym kraju. Spodziewa się, że w ciągu kilku lat stanie się jednym z wiodących dystrybutorów na polskim rynku. W porównaniu do poprzednich 6 miesięcy obroty lokalnego oddziału wzrosły o 60 proc. w I poł. 2018 r. - informuje ryska centrala grupy. Nie podaje jednak kwot. Tym niemniej zapewnia, że dzięki aktualnym wynikom Elko Polska znalazło się już w pierwszej piętnastce dystrybutorów w regionie.

"Polski rynek oferuje szerokie możliwości rozwoju"- ocenia Andrejs Gavrilovs, dyrektor sprzedaży w regionie Baltic w grupie Elko. Według niego jednym z najważniejszych czynników dynamicznego rozwoju jest lokalny zespół sprzedaży w Polsce i spersonalizowana obsługa klienta, a do tego atrakcyjne ceny produktów.

Polski oddział Elko specjalizuje się w sprzedaży hurtowej komponentów (dyski twarde, karty pamięci, procesory, RAM). Pracuje także nad rozwojem innych kategorii produktów - elektroniki do domu i biura, telefonów komórkowych, komputerów, urządzeń peryferyjnych. Obecnie dystrybuuje towary od ponad 40 producentów. Połowa z nich rozpoczęła współpracę z Elko w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

W skali globalnej grupa Elko w I poł. 2018 r. wypracowała 749 mln dol. przychodów, o 18 proc. więcej niż przed rokiem, jednak zysk netto spadł o 28 proc., do 3,8 mln dol. Marża brutto zmniejszyła się do 4,6 proc. z 5,1 proc., mimo wzrostu zysku brutto w ujęciu kwotowym o 7 proc.

Największą sprzedaż Elko generuje w krajach WNP - 390 mln dol. w I poł. br. (+25 proc.). Przychody w regionie Baltic wzrosły o 69 proc., do 81 mln dol. W krajach CEE odnotowano natomiast spadek o 16 proc., do 231 mln dol. Obroty w regionie Nordic wyniosły 47 mln dol. - tutaj nie ma porównania z I poł. 2017 r., gdyż Elko weszło na ten rynek w lipcu 2017 r., przejmując szwedzkiego dystrybutora Gandalf Distribution AB.

W całym 2017 r. grupa Elko osiągnęła blisko 1,6 mld dol. przychodów.