Zdaniem prezes urzędu, Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, fuzja Empiku i Merlin.pl doprowadziłaby do ograniczenia konkurencji na rynkach detalicznej sprzedaży internetowej książek niespecjalistycznych oraz płyt z muzyką. Ponadto negatywnie wpłynęłaby na krajowy rynek zakupu książek niespecjalistycznych. W trakcie postępowania przeprowadzono największe w historii UOKiK badanie rynku, które objęło 1100 podmiotów, w tym wydawnictwa, dystrybutorów, sklepy. Wniosek: połączenie dwóch liderów rynku przy rozdrobnieniu konkurencji oznaczałoby brak możliwości wywierania istotnej presji konkurencyjnej na nowy podmiot i ułatwiłoby połączonym spółkom wykorzystywanie siły największego gracza.

Badanie trwało od lipca 2010 r., kiedy to Empik i Merlin porozumiały się w sprawie fuzji pionu sprzedaży internetowej Empiku z Merlin.pl. Z połączenia miała powstać osobna spółka E-Newco, a Empik otrzymałby 60 proc. akcji Merlina. Wartość transakcji oceniano na 115-130 mln zł.

Od 2004 roku jest to szósta decyzja zakazująca. W ubiegłym roku UOKiK wydał 150 decyzji, z których żadna nie była negatywna. W dwóch przypadkach zielone światło zostało uzależnione od spełnienia przez przedsiębiorców określonych warunków, jednak zdaniem prezes urzędu nie ma takiej opcji w przypadku planu fuzji Empiku z Merlinem. Zakaz jest bezwarunkowy.

Decyzja nie jest prawomocna. Empik może odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W sierpniu ub. roku Redcoon zadeklarował gotowość przejęcia Merlina, gdyby UOKiK nie wyraził zgody na fuzję z Empikiem. Na razie sieć nie odniosła się do decyzji urzędu.