Dyski SSD coraz częściej można znaleźć w notebookach i komputerach stacjonarnych sprzedawanych przez dystrybutorów w całej Europie, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Context.

Ponad połowa notebooków (53 proc.) sprzedawanych przez największych dystrybutorów w Europie Zachodniej w drugim kwartale 2018 r. zawierała dyski SSD. W II  kwartale rok wcześniej napędy te były obecne w 41 proc. laptopów . W przypadku komputerów stacjonarnych Context mówi o wzroście z 27 do 38 proc.  

Wskaźniki wykorzystania napędów Solid State Drive są także wyższe, gdy porównamy drugi kwartał 2018 z pierwszymi trzema miesiącami bieżącego roku, kiedy to dyski SSD były zainstalowane w 51 proc. komputerów przenośnych i w 35 proc. stacjonarnych.

Europa Środkowa i Wschodnia w porównaniu z Zachodnią wypada trochę gorzej, ale i w tym regionie odnotowywano stały wzrost obecności SSD w notebookach i desktopach sprzedanych przez  dystrybutorów. W pierwszych dwóch miesiącach drugiego kwartału 2018 r. napędy te miało 32 proc. komputerów przenośnych w porównaniu do 22 proc. rok temu, a udział dysków SSD w desktopach wzrósł z 21 do 28 proc.

Context przypomina, że po wzroście w 2017 r. ceny dysków SSD spadły w pierwszej połowie bieżącego roku, co pozytywnie wpłynęło na ich rozpowszechnianie. Na przykład w Europie Zachodniej w drugim kwartale 2018 r. średnia cena w dystrybucji dysków SSD 256 GB (najpopularniejszych wśród użytkowników  komputerów osobistych) spadła z 89 do 71 euro porównując rok do roku.

 

Wzrost wykorzystania SSD w notebookach w Europie Środkowo-Wschodniej

II kw. 2017 (kwiecień, maj) vs II kw. 2018 (kwiecień, maj)

Rosja: 17 proc. vs 25 proc.

Polska: 26 proc. vs 40 proc.

Czechy: 39 proc. vs 46 proc.