Program partnerski Evera składa się z trzech poziomów: Authorized, Business i Professional. Na pierwszym z nich resellerzy i integratorzy otrzymają dostęp do materiałów marketingowych oraz szkoleń online. Poziom Business wydłuża listę korzyści m.in. o dedykowanego handlowca (osoba na stałe współpracująca z partnerem), rabat na sprzęt demonstracyjny dla klientów, fundusz marketingowy, gwarancję prowizji i dodatkowe wsparcie na wyłączną sprzedaż produktów Ever. Partnerzy o statusie Professional mają ponadto m.in. gwarantowany poziom cen i bezpłatne szkolenia dla klientów, a także dostęp do nowości Evera przed debiutem rynkowym. Producent nie ujawnił, jakie warunki musi spełnić reseller albo integrator, aby otrzymać status partnerski przewidziany programem.

Wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na dodatkowe prowizje, jeśli użytkownik sprzętu zdecyduje się na uproszczony leasing. Według producenta umowę leasingu można podpisać w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku, a formalnościami zajmuje się - w imieniu partnera - konsultant handlowy Evera.

W ramach programu reseller albo integrator ma gwarantowaną prowizję, jeśli przekona klienta do zakupu urządzeń Evera, nawet gdy użytkownik złoży zamówienie za pośrednictwem innego partnera. 'W takiej sytuacji zyska zarówno ostateczny wykonawca projektu, jak i firma, które wprawdzie nie zdobyły zamówienia, ale wykonały swoją pracę na wczesnym etapie, gdy użytkownik dopiero szukał odpowiedniego sprzętu' - zapewnił Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w Everze.