Według Work Service informatyka jest na topie wśród 15 branż, w których w ciągu najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na pracowników będzie się zwiększać. Potwierdza to stale rosnąca liczba ofert skierowanych do specjalistów. W 4 serwisach (infoPraca.pl, GazetaPraca.pl,Pracuj.pl oraz Goldeline.pl) firmy z branży IT opublikowały ponad 5,5 tys. propozycji pracy – o 10 proc. więcej niż na początku czerwca br. Największe wzięcie mają programiści (ponad 40 proc. ofert). Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (21 proc.), administracyjnych (18 proc.) i konsultingu (9 proc.). Pozostałe 12 proc. to propozycje zatrudnienia przeznaczone dla ekspertów IT w takich dziedzinach jak ERP, kontrola jakości, sprzęt, sprzedaż.

Najwięcej pracy dla informatyków jest na Mazowszu (55 proc. ofert), Małopolsce (15 proc.) oraz na Dolnym Śląsku (11 proc.), a najmniej na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu (poniżej 1 proc. wszystkich ofert). Informatyków poszukują przede wszystkim firmy IT zajmujące się oprogramowaniem, wsparciem informatycznym, dystrybucją i produkcją sprzętu komputerowego. Oferty pochodzą także od pracodawców z sektora telekomunikacyjnego, farmaceutycznego, produkcyjnego i finansowego.

– W branży IT zapotrzebowanie na pracowników posiadających dobre kwalifikacje nie jest i jeszcze przez najbliższych parę lat nie zostanie w pełni zaspokojone – przewiduje Monika Samojlik, Marketing Manager GoldenLine. – Na GoldenLine stwierdzono wzrost aktywności rekruterów wyspecjalizowanych w poszukiwaniu kandydatów z branży informatycznej. Pracodawcy kierują swoje oferty nawet do studentów drugiego czy trzeciego roku.

Firmy z branży IT szukają specjalistów nie tylko na portalach rekrutacyjnych, lecz także w serwisach społecznościowych. Obecnie na GoldenLine aktywne konta ma prawie 1,5 tys. rekruterów, którzy w miesiącu wykonują średnio 100  tys. wyszukiwań.

– Zapotrzebowanie na kompleksowe rozwiązania IT występuje obecnie w każdej dziedzinie gospodarki, stąd też popyt na informatyków na rynku pracy będzie stale wzrastać – mówi Paweł Śmigielski, Dyrektor Regionalny Kingston Technology na Europę Środkowo-Wschodnią.

Sytuacja na rynku pracy w branży IT jest spowodowana ogromnym popytem na absolwentów kierunków technicznych. Od 2006 r. spada liczba absolwentów informatyki. W 2010 r. uczelnie wyższe opuściło z dyplomem 15,2 tys. osób, tj. o blisko 2 tys. mniej niż 5 lat wcześniej. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego informatyka zanotowała jednak duży wzrost popularności. W zeszłym roku wybrało ją 27,6 tys. kandydatów, w tym roku ponad 30,6 tys.