Badanie (realizowane w firmach zatrudniających do 500 osób, m.in. w Polsce) pokazało, że dla blisko 70 proc. przedsiębiorstw bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze jest bardzo istotne. Koszty mają mniejsze znaczenie. Otóż prawie połowa badanych (45 proc.) nie korzysta z rozwiązań chmurowych, przede wszystkim ze względu na – jak podaje – brak kontroli nad danymi i kwestie bezpieczeństwa. W większych organizacjach ta obawa jest jeszcze silniejsza – wspomniane przyczyny rezygnacji z cloud computingu wskazało 67 proc. przedsiębiorstw zatrudniających 50 – 249 pracowników oraz 70 proc. z załogą liczącą od 250 do 500 osób. Pozostałe powody są dużo mniej istotne – koszty wskazało 21 proc. firm, wydajność – 13 proc., kwestie prawne – 12 proc. 

Timo Laaksonen, wiceprezes ds. Content Cloud w F-Secure, przekonuje, że lęki przedsiębiorców nie są uzasadnione – bezpieczniejsze jest korzystanie z chmury niż jej brak, bo to oznacza także brak kontroli nad działaniami pracowników.

–  Praktyczny przykład: pracownik potrzebuje dostępu do danych na swoim urządzeniu mobilnym, aby pokazać je klientowi. Jeśli firma nie zapewni mu odpowiedniej usługi online, będzie korzystał z osobistej chmury albo pobierał dane bezpośrednio na urządzenie. To jest właśnie zagrożenie dla bezpieczeństwa – wyjaśnia przedstawiciel F-Secure. Potwierdzają to wyniki ankiet – 27 proc. firm używających chmury poinformowało, że to najpierw pracownicy, a nie firma, zaczęli z niej korzystać.

Spośród przedsiębiorstw otwartych na rozwiązania chmurowe, bezpieczeństwo danych również jest kluczowe przy wyborze usług współpracy w chmurze – 84 proc. badanych uważa, że jest to kwestia najważniejsza. Na następnych miejscach znalazła się łatwość korzystania i dostępność z dowolnego miejsca. Dla 52 proc. firm lokalizacja serwerów ma duże znaczenie, a 43 proc. uznaje za istotne, z jakiego kraju pochodzi firma oferująca usługi. 

Badanie F-Secure’s Digital Company Survey 2013 opracowano na podstawie wywiadów online z decydentami i osobami, które mają wpływ na zakup oprogramowania w firmach zatrudniających do 500 pracowników – z Polski, Finlandii, Francji, Niemiec, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W badaniu wzięło udział 805 osób. Zostało przeprowadzone przez GfK w listopadzie 2013 r.