Przedsiębiorstwa nadal trwonią masę środków na usługi chmurowe – marnują przeciętnie 30 proc. wydatków – według badania Flexera. Do takiej skali strat przyznają się same ankietowane firmy. Zdaniem analityków jest jednak jeszcze gorzej. Szacują, że 35 proc. lub więcej pieniędzy wydawanych na usługi chmurowe idzie w błoto.
 
Fatalna statystyka nie poprawiła się od ub.r., a z powodu coraz większych nakładów na chmurę góra straconych pieniędzy jeszcze wzrosła. Wydawanie większych środków niż planowano to norma. Organizacje przekraczają budżet na cloud computing średnio o 23 proc. W przyszłym roku zamierzają zwiększyć wydatki na ten cel o 47 proc. Do szerszego wykorzystania chmury skłaniają je zmiany związane z Covid-19.

Firmy marnują ok. jedną trzecią środków na chmurę, mimo że optymalizacja kosztów cloud computingu od dawna jest priorytetem – wskazało na nią 73 proc. pytanych. To najważniejsza kwestia już czwarty rok z rzędu. Biorąc pod uwagę widoczne w badaniu mizerne efekty optymalizacji, wygląda na to, że nadal pozostanie ona na szczycie spraw do załatwienia.

Firmy nie mogą połapać się w cennikach

Jak zauważono w raporcie, cenniki dostawców usług w chmurze są złożone i trudne do rozszyfrowania. Mimo to uważna analiza pozwala odkryć możliwości obniżenia kosztów. Stwierdzono jednak, że organizacje nie korzystają ze wszystkich dostępnych rabatów.  

Według badania 73 proc. przedsiębiorstw ma centralny zespół odpowiedzialny za chmurę albo tzw. centrum doskonałości. Ponad połowa (57 proc.) z tych zespołów zarządza kosztami IaaS oraz PaaS. Dla 56 proc. firm problemem jest ogarnięcie wpływu licencji oprogramowania na koszty.

Wśród sposobów optymalizacji najczęściej wskazywano wyłączenia instancji po godzinach pracy, wybór instancji odpowiedniej wielkości. Nadal jednak w wielu firmach te działania są wykonywane ręcznie.

Koszty zaraz po bezpieczeństwie

Jako najważniejsze wyzwania związane z cloud computingiem wskazano bezpieczeństwo (83 proc.), a tuż za nim – zarządzania kosztami chmury (82 proc.). Generalnie zarządzanie pozostaje sporym problemem (79 proc.).

Widać jednak różnice w zależności od zaawansowania korzystania z usług chmurowych. Dla organizacji, które zaczynają przygodę z chmurą, największym problemem jest brak zasobów i kompetencji. Z kolei zarządzanie kosztami spędza sen z powiek przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom chmury.

Dane pochodzą z raportu Flexera 2020 State of The Cloud Report. W badaniu przeprowadzonym w I kw. br. pytano 750 specjalistów IT z różnych krajów i branż.