Większość kadry zarządzającej (61 proc.) jest zdania, że brak dobrych programistów jest największym zagrożeniem dla ich biznesu – według badania Stripe i Harris Poll. Okazało się, że obawa dyrektorów przed niedoborem fachowców jest większa, niż przed brakiem środków w firmie.

Jednak mimo że programistów uznano za najcenniejszy kapitał wielu korporacji, ich praca jest w dużym stopniu marnotrawiona. Łącznie przedsiębiorstwa tracą w skali globalnej ponad 300 mld dol. rocznie, spłacając "techniczny dług" – specjaliści muszą zająć się utrzymaniem, naprawianiem i poprawianiem starszych systemów, w konsekwencji zakupów złego oprogramowania lub braku inwestycji w nowe rozwiązania. Poświęcają na to przeciętnie 13,5 godz. tygodniowo. Dodatkowo 3,8 godz. pochłania zmaganie się ze "złym kodem" oprogramowania (85 mld dol. straty). Biorąc pod uwagę, że przeciętny programista – jak wynika z badania – pracuje 41,1 godz. w tygodniu, marnuje ponad 40 proc. swojego czasu pracy.

Według raportu jest to tym bardziej niepokojące, że wysoko wykwalifikowani programiści mogą być doskonałym źródłem innowacji.

Organizacje powinny więc podjąć działania, aby zwiększyć ich produktywność. Will Gaybrick, dyrektor finansowy Stripe, radzi, by zrobić to na trzy sposoby. Po pierwsze trzeba zrozumieć, że firma ponosi koszty związane z rozwojem i alokować je precyzyjnie w czas pracy programisty. Po drugie warto pomyśleć o outsourcingu – zwłaszcza w chmurze dla funkcji biznesowych (jak CRM, planowanie, zarządzanie zapasami itd.). To pozwoli odciążyć firmowych fachowców i pozwoli im skoncentrować się na zadaniach związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Po trzecie rada jest taka, by angażować liderów firm z doświadczeniem technicznym i włączyć twórców oprogramowania do podejmowania strategicznych decyzji w biznesie. Odpowiednia strategia w zakresie IT w dłuższym terminie pozwoli uniknąć dużych kosztów i blokady rozwoju z powodu "długu technicznego". Jak oszacowano, wiedza programistów może w ciągu 10 lat dodać do światowego PKB 3 bln dol.

Kwestia właściwego wykorzystania fachowców jest o tyle istotna, że ich koszty pracy są coraz wyższe, a kłopoty z pozyskaniem rosną. W Polsce liczbę wakatów szacuje się na 40-50 tys. Programiści Java zarabiają przeciętnie ok. 8,7 tys. zł brutto – według raportu placowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018. W okresie luty 2018 r. – styczeń 2019 r. firmy z branży IT zadeklarowały podwyżki przeciętnie o 5,5 proc.