Mniej niż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw (31 proc.) zatrudnia specjalistę ds. bezpieczeństwa IT. Z outsourcingu w tym zakresie korzysta 24 proc. Jednak 44 proc. twierdzi, że takiego wsparcia w ogóle nie potrzebuje – według badania Vecto.

Liczba przedsiębiorstw, w których pracują fachowcy od ochrony cyfrowej, nieznacznie wzrosła w ciągu roku (z 25 proc.). Jednak firmy rezygnują z wewnętrznych lub zewnętrznych specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne nie dlatego, że takiego wsparcia nie potrzebują, ale po prostu chcą zaoszczędzić – wynika z raportu.

Niechęć do fachowej pomocy zaskakuje tym bardziej, że respondenci zdają sobie sprawę z ryzyka – tylko 29 proc. pytanych uważa, że sieć w ich organizacjach jest prawidłowo zabezpieczona. To mniej niż rok wcześniej (blisko 34 proc.).

Aż 86 proc. wskazało, że kwestia zabezpieczania  firmowych  danych  jest dla nich istotna, a niemal 40 proc. zetknęło się ze zjawiskiem cyberprzestępczości.

Wygląda więc na to, że głównie przekonanie o wysokich kosztach zaangażowania specjalistów od cyfrowej ochrony powstrzymuje wiele organizacji przed skorzystaniem z ich usług.

 

Bezbronni wobec RODO

Ochrona związana z RODO w wielu firmach nie istnieje – 16 proc. przyznaje,  że  nie  stosuje  żadnych  procedur w  zakresie  ochrony  danych  osobowych,  a 22 proc. nie umie ich wskazać. Natomiast prawie 24 proc. przyznało,  że  stosuje  szyfrowanie  danych.

Dane wskazują, że firmy są niemal bezbronne wobec cyberataków – tylko 14 proc. telefonów i mniej niż połowę komputerów służbowych zabezpieczono programem antywirusowym. Aż 70 proc. respondentów nie wie, jak zareagować w razie cyberzagrożenia.

Warto też zwrócić uwagę, czego obawiają się najbardziej przedsiębiorcy: na pierwszym miejscu wskazano straty związane z bazą kontaktów i klientów oraz atak na unikalne know-how organizacji.

Badanie przeprowadzono od kwietnia do grudnia 2018 r. wśród 300 firm różnej wielkości i różnych branż, działających w Polsce.