Połowa przedsiębiorców korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych za największą ich zaletę uznaje bezpieczeństwo. W porównaniu do ub.r. odsetek tych firm wzrósł o prawie jedną trzecią. 

Jednak druga połowa ma obawy. Najczęściej wskazywane to: możliwość ataków zewnętrznych na zgromadzone dane (36 proc.), brak dostępu do informacji w przypadku awarii Internetu (25 proc.), łatwy dostęp osób trzecich do danych (20 proc.) i obawa o poufność przechowywanych danych (13 proc.). Co ciekawe, tylko nieliczni uważają, że mogą pojawić się problemy ze stabilnością usługi (2 proc.) – wynika z raportu Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?”. 

W przypadku firm korzystających ze stacjonarnej infrastruktury IT, największy niepokój budzi możliwość utraty danych w momencie awarii (47 proc. wskazań). Zagrożenie takie częściej wskazują małe firmy (zatrudniające do 49 osób). W średnich firmach (50-249 pracowników) ten odsetek jest niższy i wynosi 37 proc. Różnica wynika zapewne z tego, że im większa firma, tym lepsze zabezpieczenia.

Na drugim miejscu zagrożeń wynikających z korzystania ze stacjonarnej infrastruktury IT wskazywany jest możliwy wyciek informacji (18 proc.), na trzecim – łatwy dostęp osób nieuprawnionych (15 proc.). 

Co dziesiąty przedsiębiorca korzystający ze stacjonarnej infrastruktury IT zdaje sobie sprawę, że zabezpieczenia w firmie mogą nie być wystarczające, a 7 proc. nie ufa osobom obsługującym infrastrukturę. W przypadku rozwiązań chmurowych oba argumenty nie mają zastosowania.

Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group, uważa, że największe obawy przedsiębiorców wynikają zapewne z tego, że często pojawią się informacje atakach mających na celu wyłudzenie danych.

„Warto jednak mieć świadomość, że chmura w wielu przypadkach oferuje lepsze zabezpieczenia niż te, które firma mogłaby zapewnić sobie w ramach stacjonarnej infrastruktury IT” – twierdzi dyrektor.

Ponadto zarządzając w odpowiedni sposób tożsamością użytkowników, można tworzyć wspólne systemy, ale z różnymi poziomami dostępu. To niweluje w znaczącym stopniu zagrożenie związane z dostępem osób trzecich.