Przedsiębiorstwa, które nie planują migracji do chmury obliczeniowej w ciągu najbliższych 3 lat będą stanowiły margines – wynika z badania Longitude dla Oracle’a, w którym wzięło udział 730 profesjonalistów IT z organizacji z całego świata.

Okazuje się, że co najmniej połowa firm wspiera przy pomocy chmury obliczeniowej operacje we wszystkich analizowanych obszarach. Niemal 70 proc. już przetransferowało aplikacje i bazy danych do chmury, 29 proc. zamierza to zrobić w ciągu 3 lat. Nie ma takich planów tylko 3 proc. badanych firm.
 
Aż 59 proc. ankietowanych gromadzi i zarządza swoimi danymi w środowiskach chmurowych, 35 proc. chce to zrobić na przestrzeni 3 najbliższych lat. Tylko 5 proc. twierdzi, że nie wprowadzi żadnych zmian w swojej polityce IT.

Sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku pozostałych obszarów, a więc w zakresie opracowywania i testowania aplikacji, zarządzania bezpieczeństwem, analizowania danych czy integrowania rozwiązań chmurowych z fizyczną infrastrukturą. Co najmniej 50 proc. badanych firm już to robi, od 30 do 40 proc. planuje uczynić w ciągu maksymalnie 3 lat. Odsetek przedsiębiorstw, które nie zamierzają nic zmieniać, waha się od 3 do 7 proc. w zależności od rynku.

 

Firmy nie wiedzą, jak migrować

Badanie Cloud Insight wyszczególnia 3 największe bariery utrudniające pomyślną realizację projektów migracyjnych. To brak pełnej transparentności i całkowitej kontroli procesów migracyjnych, problemy ze spełnieniem wszystkich regulacji prawnych czy brak wsparcia ze strony zewnętrznych ekspertów. Firmy często nie wiedzą, jak migrować do chmury i potrzebują fachowej pomocy w tym zakresie. Dlatego rośnie rola partnerów i współpracy pomiędzy dostawcami oferty chmurowej a podmiotami zajmującymi się poszerzaniem wiedzy na temat tej technologii.

– Trzeba pamiętać o tym, że proces implementacji usług chmurowych nie sprowadza się jedynie do transakcji i dostarczenia rozwiązań. To dość skomplikowana procedura. Wymaga ona dostosowania usługi do konkretnych oczekiwań przedsiębiorstwa oraz do regulacji prawnych, jakie dotyczą danej organizacji. Kluczowa jest tutaj rola przewodników migracji – zwraca uwagę Artur Malinowski z Arrow ECS.

 

Wszyscy odlecą w chmury?

Respondenci zapytani o najważniejsze korzyści wynikające z migracji do chmury na pierwszym miejscu wskazują na redukcję kosztów. Oracle przytacza wyniki kalkulacji Bloomberg Intelligence (Cloud Computing: Industry Report & Investment Case), według której miesięczny koszt „per core” oznacza ponad 30 proc. oszczędności w skali miesiąca.
 
Inne wymienione korzyści to szybsze zwiększanie efektywności biznesowej, lepsza i sprawniejsza archiwizacja danych oraz poprawa ich bezpieczeństwa do poziomu, którego często nie są w stanie zapewnić pytani specjaliści (blisko 30 proc. odpowiedzi).

Według Gartnera do końca przyszłego roku 30 proc. spośród stu największych dostawców produktów i usług IT zmieni swoją dotychczasową strategię „cloud first” na „cloud only”.

Logic Monitor w jednym ze swoich ostatnich opracowań przekonywał, że do 2020 r. już 83 proc. wszystkich firmowych zasobów będzie ulokowanych w chmurze obliczeniowej. Gartner poszedł o krok dalej, informując, że firmowe polityki bez-chmurowe („No Cloud”) będą równie rzadko spotykane, co polityki bez-internetowe („No Internet”). Oznacza to, że spotkanie przedsiębiorstwa niekorzystającego z chmury będzie równie trudne, co odnalezienie firmy, która nie używa Internetu.