Według Rightscale 96 proc. organizacji na świecie korzysta z usług chmurowych pochodzących od zewnętrznych dostawców, przechowując w nich 76 proc. swoich zasobów.
 
Jednocześnie jak pokazuje CiscoAnnual Cybersecurity Report, 72 proc. firm polega na dostawcach zewnętrznych, powierzając im 80 proc. odpowiedzialności za cyberbezpieczeństwo. Ci sami respondenci przyznają, że 88 proc. z nich nie jest gotowych na incydenty, które mogą wystąpić w przyszłości.

Tymczasem zagrożeń będzie przybywać. Według Gartnera w tej chwili na całym świecie wykorzystywanych jest 8,4 mld urządzeń sieciowych. Według Cisco w ciągu najbliższych 4 lat komunikacja M2M będzie generować 50 proc. wszystkich połączeń w sieci, podczas gdy komputery - jedynie 22 proc. ruchu IP (w 2016 r. – 58 proc.).

Do 2020 r. w Polsce będzie 212,7 mln urządzeń podłączonych do sieci, z czego 42 proc. działających w modelu M2M. W 2015 r. w kraju było w sumie 125,5 mln urządzeń sieciowych.

Według Cisco aby zwiększyć cyfrową ochronę niezbędne jest m.in. stworzenie planu cyberbezpieczeństwa, opartego na odpowiedniej architekturze IT, który może zostać wdrożony z uwzględnieniem wszystkich kluczowych partnerów. Konieczny jest również ciągły monitoring zagrożeń, aby zidentyfikować nowe ryzyka powstających wraz z postępującą cyfryzacją.