Obowiązek wysyłania organom skarbowym wyciągów z kont bankowych na koniec każdego dnia roboczego przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma on objąć zarówno MŚP (za wyjątkiem firm mikro), jak i duże przedsiębiorstwa od 1 września br. Wyciągi z kont powinny wysyłać skarbówce z upoważnienia przedsiębiorców banki w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK_WB). Celem jest według resortu szybkie wykrywanie nadużyć podatkowych, zwłaszcza wyłudzeń VAT. 

Według informacji Dziennika Gazety Prawnej resort finansów prawdopodobnie zrezygnuje z tej innowacyjnej formy kontroli przedsiębiorców. Krytykują ją środowiska biznesowe, jak np. Konfederacja Lewiatan. Nie podoba się ona także instytucjom finansowym. Związek Banków Polskich wskazuje na istotny problem – kto ma zapłacić za codzienne generowanie i przesyłanie wyciągów. Otóż resort finansów w istocie przerzucił koszty na banki i SKOK-i. ZBP ostrzega, że skutkiem będzie wzrost cen usług bankowych, czyli w ostatecznym rozrachunku zapłacą klienci. 

Ponadto są wątpliwości, czy wspomniane zmiany w ordynacji nie naruszą tajemnicy bankowej oraz tajemnicy przedsiębiorstwa. Urzędnicy skarbowi uzyskaliby przecież szeroką wiedzę na temat działalności co najmniej dziesiątek tysięcy firm, np. co, za ile i od kogo kupują.

Decyzja w sprawie wycofania się z codziennej wysyłki wyciągów z kont jeszcze nie zapadła w resorcie, natomiast skarbówka tak czy inaczej nie rezygnuje z projektu, przewidującego dostęp do danych z firmowych rachunków w ramach systemu informatycznego Izby Rozliczeniowej (projekt STIR). Ich analiza również ma pomóc w wychwyceniu podejrzanych podmiotów i transakcji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna