Resort przestrzega przed próbami zmniejszenia podatku CIT z wykorzystaniem obligacji, kupowanych w ramach grupy podmiotów powiązanych, w których uczestniczą fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Resort opisuje mechanizm, który według niego prowadzi do "unikania opodatkowania" i może narazić firmę na konsekwencje na podstawie wprowadzonej 1 stycznia br. klauzuli, która pozwala na karanie podmiotów dążących do obniżenia daniny z pomocą zgodnych z prawem mechanizmów. 

Ministerstwo grozi takim przedsiębiorcom konsekwencjami.

"W przypadku stwierdzenia, że transakcje były dokonywane w sposób sztuczny, uzasadniający użycie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, organy kontrolne określą przewidziane w prawie podatkowym konsekwencje polegające na pozbawieniu nienależnie uzyskanej korzyści podatkowej." – uprzedza resort. Wskazuje na kary przewidziane za popełnienie czynów zabronionych w kodeksie karnym skarbowym.  

Kto ma zdecydować, czy transakcje były "sztuczne"? Kontrolerzy.

"W każdym indywidualnym przypadku ocena będzie należała do organów kontrolnych, które mogą dokonywać ustaleń z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków dowodowych." – zaznacza Ministerstwo Finansów. Kontrolerzy będą mogli sprawdzać nie tylko dokumenty. Decyzję podejmą także w oparciu o zeznania świadków, złożone pod rygorem
odpowiedzialności karnej.

Według resortu jest to pierwsze z serii ostrzeżeń dotyczących "unikania opodatkowania". Zgodnie z wprowadzoną na początku 2017 r. klauzulą, firmy mogą zostać ukarane za niedopuszczalne w ocenie fiskusa optymalizacje, które uszczupliły podatek o co najmniej 100 tys. zł w ciągu roku.