Firmy mogą starać się o umorzenie zaległości podatkowej (w VAT, CIT, PIT), odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że skarbówka otrzymawszy podanie prześwietli firmę oraz sytuację majątkową przedsiębiorcy. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Wnioski można składać od pierwszego dnia po upływie terminu płatności.

Generalnie KAS rozpatrując sprawę umorzenia zaległości bierze pod uwagę ważny interes podatnika (np. firma nie jest w stanie uregulować rachunku z fiskusem, bo nie ma przychodów) oraz interes publiczny (np. nie mając umorzenia firma musi prosić o pomoc państwa).

Wysokość ulgi to maksymalnie równowartość 200 tys. euro (czyli obecnie ponad 900 tys. zł) za 3 lata, za wyjątkiem firm transportowych, dla których limit wynosi 100 tys. euro.
 
Możliwe jest też umorzenie z inicjatywy urzędu skarbowego.

Więcej informacji na tej stronie.
 

Chwila wytchnienia od podatków

W ramach tarczy antykryzysowej można też złożyć wniosek do KAS o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy, w celu utrzymania płynności finansowej.

Według specustawy przedsiębiorcy, którzy w 2020 r. ponieśli stratę i będą mieli przychody niższe co najmniej o 50 proc. wobec 2019 r., będą mogli wstecznie odliczyć stratę od dochodu za 2019 r. (najwyżej 5 mln zł). Aby skorzystać z tej opcji, w 2021 r. trzeba złożyć korektę zeznania za 2019 r. Dla podatników CIT analogiczna możliwość dotyczy też sytuacji, gdy rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym i np. kończy się w trakcie 2020 r.

W podatkach specustawa dopuszcza dla firm w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 m.in. uregulowanie do 1 czerwca br. zaliczek na PIT pobranych w marcu i kwietniu m.in. od przychodów z pracy i stosunku służbowego, a także od umów cywilnoprawnych.

Przesunięto na 30 czerwca 2020 r. wejście w życie nowej matrycy stawek VAT. Do tego czasu należy stosować dotychczasowe stawki podatku i identyfikację towarów i usług wg PKWiU.

Do tego samego czasu zawieszone zostało raportowanie schematów podatkowych (MDR).