Fiskus chce ukrócić "optymalizacje podatkowe", czyli legalne sposoby obniżania daniny przez przedsiębiorstwa. Resort finansów niedawno poinformował, że będą musiały je ujawniać firmy doradcze i prawne obsługujące biznes. Ale to nie wystarcza fiskusowi. Obowiązek zgłaszania stosowanych schematów obniżających podatki obejmie w zasadzie wszystkich – zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli. Pomysł ten ujawnił wiceminister finansów Paweł Gruza, w odpowiedzi na interpelację poselską – podaje "Puls Biznesu".

W ogłoszonych na początku października konsultacjach w sprawie "obowiązku zgłaszania schematów podatkowych" (MDR – mandatory disclosure rules) Paweł Gruza powołuje się na konieczność "ochrony konstytucyjnych zasad sprawiedliwości podatkowej i powszechności opodatkowania". Ale przyznaje wprost, że nowe rozwiązanie ma pełnić funkcję prewencyjną, odstraszającą od stosowania prób obniżania podatków.

"Wprowadzenie zasad raportowania powinno zniechęcić podatników do stosowania praktyk polegających na unikaniu opodatkowania przy użyciu schematów podatkowych" – przyznaje wiceminister.

Wyjaśnia, że obecnie funkcjonujące rozwiązania, takie jak wnioski o interpretacje indywidualne, nie pozwalają fiskusowi na uzyskanie pełnego schematu optymalizacyjnego podatki, dlatego potrzebna jest zmiana przepisów.

Wiceminister twierdzi, że celem fiskusa nie jest ściągnięcie innych informacji niż te, które dotychczas były dostępne w ramach kontroli podatkowej. Różnica polega na tym, że skarbówka dostanie takie dane wcześniej niż dotychczas.

Działania w kraju idą w parze według Pawła Gruzy z krokami podjętymi przez Unię Europejską i OECD, które dążą do wprowadzenia mechanizmów ograniczających "agresywne optymalizacje".

Trwają konsultacje w sprawie MDR. Dotyczą m.in. definicji schematów podatkowych, które trzeba będzie zgłaszać fiskusowi, jak i sprecyzowania kręgu podmiotów objętych tym obowiązkiem.

Zgłoszenia do konsultacji można wysyłać do 15 listopada br. na adres mdr.konsultacje@mf.gov.pl.

Warto przypomnieć, że od stycznia 2017 r. obowiązuje zapisana w ordynacji podatkowej klauzula o unikaniu opodatkowania. Pozwala ona skarbówce karać firmy za stosowanie niedopuszczalnych w jej ocenie sposobów na obniżanie daniny. Ocena konkretnych przypadków podejrzenia "unikania opodatkowania" należy do organów skarbowych.