W obecnej perspektywie finansowej (2014 – 2020) mali i średni przedsiębiorcy nie będą mieli szansy rozbudować firm poprzez ich doposażenie czy unowocześnienie – twierdzi Warsaw Enterprise Institute w memorandum nt. pomocy ze środków UE. Reklamowanie wsparcia firm z dotacji unijnych i wprowadzanie przedsiębiorców w błąd ocenia wręcz jako oszukańcze. Zauważa, że w niektórych sytuacjach korzystanie z funduszy może wręcz stworzyć problemy dla MSP. Skorzysta natomiast biurokracja – instytucje i urzędy zaangażowane w przyznawanie i dystrybucję grantów.

W ocenie WEI oferta unijnej pomocy dla sektora MSP w latach 2014-2020 nie jest atrakcyjna dla małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności dlatego że nie obejmuje bezpośredniego wsparcia finansowego. Pod szyldem „wsparcia przedsiębiorców” będą według WEI finansowane tzw. instytucje otoczenia biznesu, z których firmy nie korzystają z wielu powodów, m.in. z uwagi na niedostateczne doświadczenie konsultantów, a także niedopasowaną do oczekiwań ofertę punktów. WEI zwraca uwagę, że koszty generuje przepływ pieniędzy pomocowych przez
szereg instytucji, zanim trafią one do przedsiębiorcy. Czyli de facto
finansują miejsca pracy w tych organizacjach.

Oprócz dotacji formą wsparcia MSP są pożyczki i gwarancje bankowe współfinansowane ze środków unijnych. WEI zauważa, że nie jest to atrakcyjna pomoc, skoro przedsiębiorcy muszą mieć zdolność kredytową tak jak w banku, a firmy obciążone spłatą długu muszą dodatkowo realizować cele związane z takim „wsparciem”, znosić kontrole itp.

Kolejna możliwość skorzystania z dotacji dotyczy przekazania przez MSP środków do jednostek naukowych na zakup usług badawczych, których celem jest doskonalenie produktów bądź opracowanie nowych. Tymczasem w ocenie WEI MSP mają zwykle zbyt mało funduszy, aby skorzystać z takiej pomocy. Szczupłe zasoby zmuszają je do koncentracji na bieżącej działalności. Tymczasem ryzyko niepowodzenia projektu jest w całości przerzucone na przedsiębiorcę, choć ten ma ograniczone możliwości wpływu na to co robi i zrobi jednostka naukowa.

Jeśli ocena WEI jest trafna, stawia pod znakiem zapytania możliwość znacznego wzrostu inwestycji m.in. w IT w małych i średnich przedsiębiorstwach dzięki pomocy środków unijnych.