Według Gartnera przyszły rok w branży IT będzie nieco lepszy niż obecny. Wartość sprzedaży w skali globalnej wzrośnie o 3,8 proc. w odniesieniu do 2012 r., do kwoty 3,7 bln dol. Niewielki wzrost powinien utrzymywać się do 2016 r., zatem firma badawcza nie podziela pesymistycznej wizji pogłębiającego się kryzysu. Oto najważniejsze trendy w IT zdaniem Gartnera w nadchodzących latach:

1 – do 2015 r. 90 proc. przedsiębiorstw nie wdroży na większą skalę Windows 8.

Według Gartnera firmy nie są przygotowane na zmianę związaną z przejściem na nowy system. Większość przedsiębiorców powstrzyma się z inwestycją.

2 – do końca roku 2014 r. w pierwszej piątce największych producentów telefonów komórkowych będą trzy chińskie firmy.

Chińskie marki wykorzystają swoją silną pozycję na krajowym rynku w segmencie tanich smartfonów do ekspansji na inne regiony, nie tylko rynki wschodzące. Producenci z niższych półek cenowych już nie wytrzymują konkurencji, a w segmencie droższych urządzeń rywale są pod presją Apple’a i Samsunga.

3 – do 2015 r. w związku z rosnąca ilością danych zostanie stworzonych 4,4 mln miejsc pracy, ale tylko jedna trzecia zostanie zapełniona.

Poszukiwane zawody związane z Big Data to fachowcy od zarządzania danymi, od analiz i ekspertyz biznesowych, artyści i projektanci do wizualizacji danych. Dla takich specjalistów będzie więcej pracy w przedsiębiorstwach.

4 – w 2014 r. dyrektywy Unii Europejskiej ochronią miejsca pracy, zmniejszając redukcje zatrudnienia o 20 procent w 2016 r.

Skutkiem wprowadzenia takich regulacji będą inwestycje firm z UE w tych częściach Europy albo w tych regionach, gdzie koszty są niższe.

5 – w 2014 r. pracę w branży IT na największych rynkach zachodnich będą dawać głównie firmy azjatyckie, zwłaszcza z Chin i Indii.

Firmy z Azji szybko rosną i inwestują w różnych częściach świata. To do nich będą przechodzić fachowcy IT, podczas gdy zachodnie korporacje nadal będą walczyć ze skutkami kryzysu.
 
6 – w 2017 r. 40 procent informacji dotyczących firmowych kontaktów wycieknie przez Facebooka, za sprawą większego wykorzystania aplikacji mobilnych.

Wielu pracowników w swoich urządzeniach korzysta jednocześnie z firmowych i prywatnych programów, a przepływ danych pomiędzy nimi przedsiębiorstwom trudno jest kontrolować.

7 – w 2014 r. prywatne urządzenia pracowników będą dwukrotnie bardziej zagrożone przez szkodliwe oprogramowanie niż sprzęt firmowy.

Zjawisko BYOD (Bring Your Own Device), czyli używanie prywatnego sprzętu do pracy sprawia, że firmy nie są w stanie w pełni nadzorować i zabezpieczać takich urządzeń. Zdaniem Gartnera organizacje powinny ustalić zasady dotyczące korzystania z własnego sprzętu przez pracowników i blokować albo ograniczać dostęp do tych urządzeń, które nie są zgodne z korporacyjnymi regułami. Problem BYOD muszą także brać pod uwagę specjaliści od bezpieczeństwa danych w firmach.

8 – W 2014, wydatki na oprogramowanie w wyniku rozprzestrzeniania inteligentnych technologii wzrosną o 25 procent.

Taki sprzęt jak urządzenia wykorzystywane w służnie zdrowia czy różnego rodzaju automaty (jak parkomaty) będą mogły odbierać i wysyłać dane. Rozwój inteligentnych technologii spowoduje większe zapotrzebowanie na oprogramowanie.

9  – do 2015 r. 40 procent organizacji Global 1000 będzie używać gamifikacji jako podstawowego mechanizmu przekształcenia biznesu.

Gamifikacja to wykorzystanie zasad związanych z grami, jak konkurowanie, nagradzanie, do wpływania na pracowników. Według Gartnera 70 proc. prób transformacji biznesu nie udaje się ze względu na brak zaangażowania. Motywacje i zachęty w ramach gamifikacji mają je zwiększyć.
 
10 – do 2016 r. przychody z elektroniki instalowanej w butach, akcesoriach czy nawet tatuażach wyniosą 10 mld dol.
 
Większość wpływów z tego segmentu będzie pochodzić z rozwiązań instalowanych butach sportowych, sprzęcie fitness, miniaturowych urządzeniach telekomunikacyjnych. Elektronika tego typu umożliwi lepsze poznanie preferencji klientów i prowadzenie skuteczniejszej akcji reklamowej i promocyjnej.

11 – w 2014 r. konsolidacja rynku doprowadzi do zniknięcia 20 proc. ze 100 największych dostawców usług IT.
 
Usługi w chmurze, wzrost ilości danych, mobilność i niepewna sytuacja gospodarcza przyspieszą restrukturyzację wartego prawie 1 bln dol. rynku usług IT. Ponad jedna piąta dużych firm w tej branży, które nie inwestują wystarczająco dużo w usługi o wartości dodanej zniknie poprzez fuzje i przejęcia.