W ubiegłorocznym raporcie można było znaleźć sporo dostawców IaaS z chmury publicznej. W porównaniu z 2016 rokiem doszło wtedy nawet kilku (co mogło wskazywać, że rynek wcale tak szybko się nie konsoliduje). Tymczasem „Magic Quadrant for Cloud infrastructure-as-a-Service” za 2018 rok prezentuje zaledwie sześciu największych operatorów chmury publicznej, co może sugerować, że konsolidacja się już dokonała.

W tym roku analitycy zmodyfikowali swoje kryteria oceny, ograniczając się tylko do tych dostawców, którzy m.in. „wyróżniają się możliwościami dostarczania strategicznych usług chmurowych w wielu różnych zastosowaniach”. Doprowadziło to do usunięcia wszystkich dostawców oprócz tych z globalną ofertą IaaS i PaaS. W efekcie w „magicznym kwadracie” za 2018 zupełnie pusto jest w polach „pretendentów” i  „wizjonerów”. Raport obejmuje tylko trzech liderów i trzech graczy niszowych. Pole liderów tworzy wielka trójka – Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform. W polu graczy niszowych znaleźli się jedynie Oracle, Alibaba i IBM.

Niekwestionowanym numerem jeden wciąż pozostaje AWS. Gartner zauważa, że dostawca ten, powszechnie postrzegany jako „bezpieczny wybór”, przekonuje klientów „szerokim wyborem funkcjonalności i długoletnią dominacją rynkową”. Analitycy zauważają też słabą stronę AWS, która polega na tym, że „po łatwym na starcie korzystaniu z oferty późniejsza optymalizacja usług, wykorzystanie innowacji i najlepszych praktyk oraz zarządzanie kosztami mogą być wyzwaniem nawet dla ekspertów, w tym partnerów AWS.”

Microsoft – od dawna ścigający lidera – w tegorocznym kwadracie został umieszczony na osi „kompletność wizji” niemal tak samo wysoko jak AWS. Według Gartnera siłą Azure jest „dziedzictwo Microsoftu, czyli integracja z innymi produktami i usługami dostawcy oraz ekosystem niezależnych producentów oprogramowania (IVS). Analitycy odnotowują zaangażowanie Microsoftu w open source oraz inwestycje w chmurę hybrydową, co mogą docenić klienci korporacyjni. Po stronie minusów natomiast zauważają problem dużych przedsiębiorstw, dla których implementacja Azure może stanowić wyzwanie.

Wreszcie ostatni z liderów – Google Cloud Platform, który na tym polu kwadratu znalazł się w tym roku po raz pierwszy, wyraźnie jeszcze ustępuje na obu osiach pozostałej dwójce. Według Gartnera Google zrobił duży postęp w budowie swojej chmury IaaS, ale wciąż brakuje mu doświadczonych partnerów MSP i innych, świadczących profesjonalne usługi oparte na infrastrukturze. Wyróżnikiem dostawcy są duże inwestycje w analitykę i uczenie maszynowe.

W porównaniu z zeszłorocznym „kwadratem” w tegorocznym raporcie Gartnera zabrakło takich dostawców, jak: Rackspace, NTT Communications, Virtustream, Skytap, Fujitsu, Interoute, Joyent i CenturyLink.