Google wprowadził nowy program: Android Enterprise Recommended. Uczestniczące w nim urządzenia i marki otrzymają certyfikat, który według Google'a oznacza, że spełniają one kryteria zastosowań korporacyjnych. Google wyjaśnia, że mobilność ma kluczowe znaczenie w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, a rekomendacja ma pomóc szefom IT w firmach w wyborze odpowiednich rozwiązań.

Na początek certyfikat uzyskało ponad 20 modeli marek: Blackberry, Huawei, Motorola. Nokia i Sony, jak również sprzęt marki własnej Google Pixel. Jak widać na liście zabrakło lidera rynku, Samsunga, który, jak zapewnia Google, uczestniczył w ustaleniu kryteriów programu i był do niego zapraszany. Google nie wyjaśnia, dlaczego koreański gigant nie skorzystał z zaproszenia.

Warto zauważyć, że Google wprowadził program, który ma wspierać sprzedaż smartfonów z Androidem w sektorze przedsiębiorstw wkrótce po tym, jak Apple ogłosił swój nowy program "Apple at Work", by zwiększyć zastosowanie urządzeń koncernu w korporacjach (a w minionych kilku latach nawiązał partnerstwa w celu rozwoju na rynku enterprise). Wygląda na to, że w sytuacji nasycania się rynku smartfonów sektor przedsiębiorstw staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla producentów i konkurencja w tym obszarze zaostrzy się.

Nowy program to jednak dopiero początek. W 2018 r. mają pojawić się również dodatkowe programy certyfikacyjne w ramach Android Enterprise, w tym dla integratorów systemów, dostawców usług zarządzania mobilnością w przedsiębiorstwach (EMM), dostawców OEM i operatorów telekomunikacyjnych oraz dla urządzeń rugged.

 

Przykładowe wymagania

Program Android Enterprise Recommended określa wymagania dla urządzeń i usług do zastosowań korporacyjnych.

Lista obejmuje wymagania dotyczące sprzętu, instalacji, aktualizacji zabezpieczeń i cech użytkowych.  Spełnienie kryteriów mają potwierdzać szczegółowe testy. Producenci urządzeń rekomendowanych dla przedsiębiorstw otrzymują od Google'a wyższy poziom wsparcia technicznego i dodatkowe szkolenia.

Niektóre z wymagań programu Android Enterprise obejmują: system Android 7.0 lub wyższy, dostosowanie urządzeń do masowych wdrożeń, w tym do rejestracji i zarządzania "zero - touch" przez administratorów IT, spójność aplikacji na urządzeniach i zarządzanych profilach, aktualizacja zabezpieczeń Androida w ciągu 90 dni od ich wydania od Google przez co najmniej 3 lata, dostępność odblokowanych urządzeń bezpośrednio u producenta lub resellera.

Google zapowiada, że z każdą nową wersją Androida będzie aktualizować wymagania programu i - jak to określa - "podnosić poprzeczkę", aby zapewnić odpowiednią jakość sprzętu dla klientów korporacyjnych.