Pierwsze helikoptery Airbus będzie można zamówić za pomocą aplikacji Uber w drodze do Park City (w stanie Utah) na tegoroczny Sundance Film Festival. Impreza zaczyna się w najbliższy czwartek i potrwa do końca miesiąca. Koncern lotniczy wystawił w tym celu dwa modele swoich śmigłowców – Airbus H125 oraz H130. Loty będzie obsługiwał lokalny przewoźnik Air Resources.    

- Zobaczymy, jak to się rozwinie, w każdym razie projekt zapowiada się całkiem ekscytująco – ocenia Tom Enders, CEO Airbus Group w rozmowie z „The Wall Street Journal”.  

Pierwsze testy usługi UberChopper miały miejsce w 2013 r. Helikoptery na zamówienie krążyły wówczas pomiędzy Manhattanem a wschodnim końcem Long Island. Uber obsługiwał już w ten sposób także kilka znaczących wydarzeń kulturalnych, m.in. tegoroczny festiwal filmowy w Cannes. Koszt jednego przelotu wahał się pomiędzy kilkuset a kilkoma tysiącami dolarów. W ramach usługi klient ma zapewniony transport samochodowy do miejsca startu helikoptera.    

To nie jedyna usługa Uber poza tradycyjnym przewozem samochodami. Przykładowo, w Indiach firma obsługuje transport rykszami, zaś w Turcji łodziami.