W latach 2010-2015 liczba urządzeń przetwarzających dane wzrośnie trzykrotnie, ale ilość danych aż sześciokrotnie – wynika z prezentowanego podczas forum raportu IDC. Analitycy szacują, że w 2020 roku na świecie będzie działać aż 200 mld takich urządzeń, jak komputery, tablety, smartfony, „inteligentny” sprzęt RTV/AGD, jak również tzw. urządzenia wbudowane. Nic dziwnego, że przedstawiciele Hitachi Data System mają dobre humory ciesząc się perspektywą wieloletnich żniw. Podkreślają, że obrali model biznesowy, w którym ze zwykłego dostawcy systemów składowania danych stają się dostawcą systemów do zarządzania tymi danymi.

– Do niedawna byliśmy postrzegani jako producent macierzy klasy enterprise. Teraz wprowadzamy szereg nowych technologii, zatrudniamy ludzi specjalizujących się w oprogramowaniu, jak również dokonujemy akwizycji ciekawych firm. W 2013 roku będziemy między innymi coraz bardziej koncentrować się na urządzeniach NAS oraz blade’ach. Stworzyliśmy kompleksową ofertę, która daje nam przewagę nad takimi konkurentami, jak EMC, HP czy IBM –
mówi Marek Świerad, dyrektor generalny HDS na Europę Środkowowschodnią.

Hitachi Data Systems zamierza w Polsce pozyskać kilku nowych, dużych partnerów. Ich liczba nadal jednak ma być dość ograniczona, gdyż – jak podkreśla Marek Świerad – nie chce dopuścić do zbyt dużej wewnętrznej konkurencji pomiędzy integratorami. Dodaje, że producent zwiększa zatrudnienie w kilku krajach regionu EMEA (m.in. Polsce, Węgrzech i Turcji). Bagatelizuje przy tym rolę nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.
 
– Wykorzystujemy trudne czasy na wzmacnianie sił. Konkurencja zwalnia, więc jest możliwość przejęcia świetnych specjalistów. Hitachi patrzy na biznes z perspektywy ponad 100 lat swojej historii, nie zaś jednego czy dwóch kryzysów. Klienci są z tego zadowoleni, bo widzą, że nie boimy się sytuacji rynkowej i chcemy się rozwijać
– podsumowuje Marek Świerad.
   
Optymizmem zarażał uczestników forum także Jarosław Smulski, Research Manager w IDC Polska. Jego zdaniem efekt BigData to świetna informacja dla firm, które specjalizują się w dostarczaniu systemów do składowania i zarządzania danymi.

– Serwerownie stają się fundamentem działania biznesu, a infrastruktura IT musi być dostosowana do potrzeb każdej firmy. Z naszych danych wynika, że systemy BigData zapewniają przedsiębiorcom między innymi lepszą sprawność w zarządzaniu danymi oraz wyższe dochody. To argumenty, którymi można i należy przekonywać użytkowników do zakupów –
mówił Jarosław Smulski.
  
Według IDC w stosunkowo krótkim czasie standardem staną się rozwiązania zunifikowane. Silosowe podejście do macierzy będzie odchodzić w przeszłość. Jednocześnie rośnie stopień zaawansowania usług pamięci masowych w chmurze. Będą też zyskiwać na popularności również dyski SSD, ponieważ producenci włączą je jako opcję w większości rozwiązań klasy enterprise. 

Podczas Hitachi Information Forum 2012 swoje rozwiązania prezentowali również partnerzy japońskiego vendora, m.in: Comp, S&T oraz Wasko.