Aż 75 proc. specjalistów IT i bezpieczeństwa sieciowego obawia się dalszego wzrostu liczby cyberataków – według badania Check Pointa. Respondenci wyraźnie wskazują na rosnące zagrożenie i obawy o utratę danych związane z pracą zdalną.

Większość badanych (86 proc.) stwierdziło, że największym wyzwaniem działów IT podczas pandemii było przejście na home office prawie wszystkich pracowników. Jako największe problemy wskazują: utrzymanie bezpiecznego zdalnego dostępu za pomocą VPN (62 proc.), zabezpieczanie punktów końcowych i sieci domowych (52 proc.) oraz zapobieganie atakom socjotechnicznym (47 proc.).

Zdaniem specjalistów luki i zagrożenia związane z pracą zdalną będą utrzymywać się przez długi czas, bo model home office przyjęła większość firm. Po pandemii tylko część zespołów wróci do biur – 75 proc. ankietowanych zwraca uwagę, że biura otwarte będą jedynie dla ograniczonej części pracowników.

Komputery w domu słabo chronione

Choć 65 proc. respondentów twierdzi, że ich firma blokuje nieautoryzowane komputery PC przed dostępem do korporacyjnych sieci VPN, tylko 29 proc. wdraża zabezpieczenia punktów końcowych na domowych komputerach pracowników. Jedynie niewiele ponad jedna trzecia przeprowadza kontrole zgodności.

Tylko 42 proc. specjalistów poinformowało, że ich firma inwestuje w szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego. To pokazuje, jak bardzo mogą być narażone organizacje na cyberataki piątej generacji, których celem są zdalni pracownicy pracujący z domu.

 

Szefowie IT: cyberbezpieczeństwo priorytetem w nowej rzeczywistości

Ośmiu na dziesięciu menedżerów działów IT uważa, że priorytetem bezpieczeństwa w nowej rzeczywistości jest poprawa ochrony i zapobieganie atakom, z powodu pracy zdalnej. Z kolei 43 proc. stwierdziło, że planuje wdrożyć mobilne rozwiązania bezpieczeństwa, a 39 proc. zakłada konsolidację zabezpieczeń, aby wyeliminować tzw. „martwe punkty”.

Ataków będzie więcej

Dla ponad 3/4 ankietowanych największym wyzwaniem w najbliższym roku będzie wzrost ataków, zwłaszcza phishingowych i inżynierii społecznej. Połowa stwierdziła, że problemem są ataki na domowe punkty końcowe, a w dalszej kolejności na urządzenia mobilne pracowników (33 proc.).

Potrzebne zmiany w sieciach i regułach security

„Organizacje musiały prawie z dnia na dzień zrestrukturyzować swoje sieci i zasady bezpieczeństwa. Muszą zlikwidować luki w zabezpieczeniach i zabezpieczyć sieci, od domowych komputerów i telefonów komórkowych pracowników ,po centrum danych przedsiębiorstwa, z holistycznym podejściem, kompleksową architekturą bezpieczeństwa.” – radzi Rafi Kretchmer, wiceprezes ds. marketingu produktów w Check Point Software Technologies.