Konflikt między firmami przybiera na sile. W marcu Oracle poinformował, że nie będzie rozwijał oprogramowania do serwerów z procesorami Itanium, argumentując że Intel chce zakończyć ich produkcję, więc pora skupić się na systemach SPARC i x86. Decyzja firmy Larry’ego Ellisona uderza w HP, które dostarcza większość urządzeń z układami Itanium. HP zarzuciło Oracle’owi, że próbuje osłabić konkurencję, łamiąc wcześniejsze ustalenia i działając na szkodę klientów. Zdaniem HP Oracle nie udostępniając użytkownikom poprawek do swojego oprogramowania, chce ich zmusić do przejścia z platform HP Integrity, wykorzystujących układy Itanium, na serwery dostarczane przez należący do Oracle’a Sun Microsystems.

Według HP do wspierania oprogramowania dla Itanium zobowiązuje Oracle’a zawarta umowa, a argument, że Intel już nie będzie produkować procesorów do tych urządzeń, nie jest prawdziwy. Potwierdził to zresztą prezes Intela.

’Oracle jest prawnie zobowiązany do wspierania platformy Itanium – oświadczyło HP – wykorzystamy wszelkie możliwości, by chronić interesy naszych klientów’.

Zdaniem HP decyzją Oracle’a zostało poszkodowanych 140 tys. użytkowników platform Itanium. HP będzie domagało się przed sądem w Kalifornii przywrócenia wsparcia oprogramowania ze strony Oracle oraz odszkodowania. HP zapewniło, że będzie kontynuować rozwój platform serwerowych Integrity.

Kiedyś oba koncerny były partnerami. Relacje zaczęły się psuć, gdy ze stanowiska szefa HP usunięto Marka Hurda, przyjaciela prezesa Oracle’a Larry’ego Ellisona. Wkrótce potem Hurd znalazł posadę w Oracle.