Od listopada 2018 r. do października 2019 r., czyli w minionym roku finansowym HP, skonfiskowano 1,9 mln podrobionych materiałów eksploatacyjnych – poinformował producent. Do przejęcia doszło w ponad 30 krajach w Europie, na Środkowym Wschodzie i w Afryce.

Koncern ostro wziął się za fałszerzy i sprzedawców podróbek zwłaszcza w Europie, gdzie liczba konfiskat wzrosła o 697 proc.  

W ramach programu przeciwdziałania nadużyciom i podrabianiu produktów HP przeprowadza audyty partnerów handlowych i kontrole dostaw do klientów. Według producenta w 2019 r. kontroli u partnerów oraz inspekcji dostaw było w obu przypadkach o 50 proc. więcej. Poinformowano o nalocie na magazyn w Polsce w październiku ub.r. i zajęciu ok. 300 nielegalnych wkładów do drukarek.

W sumie w ub.r. w regionie EMEA przeprowadzono ponad 5 tys. kontroli dostaw, aby sprawdzić, czy produkty, które trafiają do klientów są oryginalnymi materiałami eksploatacyjnymi HP. Usunięto 44 tys. podejrzanych ofert z eBaya i Amazona.

 

12 mln konfiskat w 5 lat

Rok 2019 był jak do tej pory jednym z najbardziej udanych dla zespołu HP Anti-Counterfeiting and Fraud (ACF), przeciwdziałającego fałszerstwom i oszustwom. W ciągu ostatnich pięciu lat (2014-2019) we współpracy z lokalnymi organami ścigania, skonfiskował ponad 12 mln podrobionych materiałów eksploatacyjnych, w tym kartridży, sprzętu i komponentów. Takie akcje odbyły się w sumie w ponad 60 krajach. Przeprowadzono wówczas 4,5 tys. audytów i inspekcji.

HP przyznaje natomiast, że produkcja i sprzedaż podrobionych towarów to coraz większy problem.

Według danych zebranych w raporcie OCED z 2019 r. handel fałszywym towarem stanowi obecnie 3,3 proc. handlu na całym świecie.

Jak twierdzi HP, w ub.r. odnotowano wzrost o 13 proc. pod względem udziału w działaniach HP w zakresie edukacji i zapobiegania, co pokazuje, że klienci i partnerzy są świadomi powagi problemu, jaki stanowią podróbki materiałów, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

"W całym regionie EMEA fałszerze nadal chcą żerować na dobrej reputacji oryginalnych produktów HP, rozpowszechniając nielegalne podróbki. Rozwój internetowej sprzedaży detalicznej otwiera przed fałszerzami kolejne możliwości oszukiwania klientów i dostarczania im podrobionych towarów" – ostrzega Glenn Jones, szef globalnego programu przeciwdziałania fałszerstwom w HP Inc.

Zaostrzenie kursu wobec dostawców podróbek oraz klonów HP zapowiedziało rok temu, po spadku sprzedaży swoich oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, który okazał się szczególnie wyraźny w regionie EMEA.