HPE w III kw. finansowym (do 31 lipca br.) wyraźnie poprawiło bilans. Obroty zwiększyły się o 3,5 proc., do 7,8 mld dol. Zysk netto zwiększył się z 0,3 mld dol. do 0,5 mld dol. (+59 proc.).

CEO Antonio Neri wyjaśnia, że pozytywne efekty daje koncentracja na rosnących segmentach, które cechuje wartość dodana, oraz optymalizacja biznesu wolumenowego. Wskazuje też, że wielki plan restrukturyzacji HPE Next, wdrażany od ub.r., przyniósł pożądane efekty. W końcu 2017 r. z powodu kosztów zmian korporacja odnotowała stratę finansową.

Filarem biznesu korporacji jest obszar Hybrid-IT (w tym produkty sieciowe, pamięci masowe), który poprawił się o 6,2 proc. (6,24 mld dol.). HPE w minionym kwartale odnotowało 130-procentowy wzrost sprzedaży infrastruktury hiperkonwergentnej. Ten biznes według firmy jest już wart ponad 1 mld dol. rocznie.

"To oznacza, że partnerzy więcej zarabiają" – zapewnia CEO firmy, Antionio Neri. Twierdzi, że rynek rozwiązań hiperkonwergentnych rośnie o 40 – 50 proc. rocznie. Zwiększa się znaczenie rozwiązań definiowanych programowo, a hiperkonwergencja jest według niego idealna do takich zastosowań. Nowy program partnerski ma zwiększyć korzyści integratorów m.in. z oferty hiperkonwergentnej.

Cały segment HPE "Intelligent edge" zakończył kwartał 10-procentowym wzrostem obrotów (785 mln dol.), a Aruba – z 14-procentowym. Jak zaznacza Antonio Neri, "Intelligent edge" jest kluczowym obszarem inwestycji firmy, ponieważ stwarza znaczące możliwości wzrostu w długim terminie. HPE zapowiedziało, że w ciągu najbliższych 4 lat zainwestuje w ten biznes 4 mld dol.

HPE poinformowało również o zmianach kadrowych. Z dniem 1 listopada odchodzi dyrektor finansowy, Tim Stonesifer, który pełni tę funkcję od 2015 r. Jego miejsce zajmie Tarek Robbiati, ostatnio szef finansów firmy telekomunikacyjnej Sprint. Obaj panowie będą współpracować w okresie przejściowym.

Kilka dni temu dobre wyniki III kw. pokazało również HP.