HPE kupiło Cray - producenta superkomputerów HPC (High Performance Computing). Wartość transakcji zapowiedzianej w maju br. to ok. 1,4 mld dol. Taka kwota to kolejna inwestycja HPE w usługowy model sprzedaży. Koncern zamierza zaoferować HPC-as-a-Service, a rozwiązania Cray będą częścią tego biznesu. Ponadto specjaliści obu marek połączą kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, by opracować nowe usługi dla HPE GreenLake (biznesu as-a-Service). Celem HPE jest zaoferowanie całego portfolio jako usługi do 2022 r. Obecnie GreenLake ma ok. jedną trzecią udziału w obrotach firmy.

Dotychczasowy CEO Cray pokieruje działem HPC i AI, który jest częścią bizesu Hybrid IT. Rozwój narzędzi sztucznej inteligencji i analityki są wśród priorytetów HPE, które przewiduje, że duża moc obliczeniowa będzie potrzebna w tych obszarach (a także np. w bezpieczeństwie cyfrowym, do badań i rozwoju). Wchłonięcie dostawcy HPC uzupełnia dostępne kompletne usługowe portfolio end-to-end. Segment usługowy to najszybciej rosnący biznes amerykańskiej korporacji (+42 proc. r/r w minionym kwartale, z wyłączeniem jednorazowego czynnika). Dzięki tej akwizycji HPE liczy zwłaszcza na nowych klientów w administracji i edukacji. Przewiduje znaczący wzrost rynku HPC - z 28 mld dol. w 2018 r. do 35 mld dol. w 2021 r. (bilans obejmuje również pamięć masową i usługi).

Cray należy do czołówki dostawców HPC. Stworzył trzy z dziesięciu najwydajniejszych superkomputerów na świecie. Obecnie wspólnie z państwowymi jednostkami wdraża nowe maszyny w USA o wartości 500-600 mln dol. każda. Z kolei HPE ma zbudować superkomputer dla NASA. Cennym zasobem jest dla niego zespół Craya, liczący ok. 1,3 tys. pracowników.