Sojusz dwóch potentatów branży HCI może mieć daleko idące konsekwencje dla kanału sprzedaży na szybko rozwijającym się rynku infrastruktury hiperkonwergentnej.

W jego wyniku partnerzy będą mogli sprzedawać swoim klientom zintegrowane rozwiązanie na dwa sposoby. Po pierwsze, oprogramowanie Enterprise Cloud OS firmy Nutanix będzie dostępne w ramach opartej na modelu pay-per-use oferty HPE Green Lake, w wyniku czego klienci otrzymają w pełni zarządzane hybrydowe rozwiązanie chmurowe. Ponadto powstaną zintegrowane specjalizowane platformy (appliance), łączące oprogramowanie Nutanixa z serwerami HPE ProLiant i Apollo.

Oprogramowanie Nutanix Enterprise Cloud OS obejmuje wbudowany darmowy wirtualizator AHV. Dla partnerów HPE ma on być atutem w konkurowaniu z ofertą takich dostawców, jak Dell EMC i VMware.

Nowy sojusz nie oznacza jednak końca relacji firmy Nutanix z innymi dostawcami infrastruktury sprzętowej. Producent poinformował, że wszystkie inne umowy OEM nie przestają obowiązywać. Partnerzy mają nadal korzystać z elastyczności w oferowaniu oprogramowania Nutanix także na sprzęcie Dell EMC, Lenovo i IBM.

HPE i Nutanix ogłosiły partnerstwo w kwietniu, ale ich wspólna oferta nie jest jeszcze dostępna. W sprzedaży ma się pojawić za kilka miesięcy - w trzecim kwartale 2019 r.