Negocjacje według informacji agencji toczą się z funduszem Thoma Bravo. HPE miało otrzymać za swoją grupę software'ową ofertę w wysokości 7,5 mld dol. Jej zbycie ma być kolejnym etapem wyprowadzania z przedsiębiorstwa biznesu, który nie jest strategiczny dla firmy, co powinno zaowocować przyspieszeniem rozwoju. Hewlett Packard Enterprise koncentruje się na rozwiązaniach sieciowych, pamięciach masowych, centrach danych oraz związanych z nimi usługach.

O zakup działu oprogramowania starały się również inne fundusze, ale Thoma Bravo jest gotów zapłacić najwięcej. Według Reutersa nie jest wykluczone, że dojdzie do sprzedaży tylko części działu albo że nabywcą będzie inny fundusz.

Thoma Bravo kontroluje już szereg firm software'owych, jak Dynatrace i Compuware, co pozwoliłoby na korzyści z kooperacji i zmniejszenie kosztów przejętego biznesu. Przychody działu oprogramowania HPE wyniosły w roku 2015 3,6 mld dol. wobec 3,9 mld dol. w 2014 r. W jego skład wchodzą m.in. Autonomy, Vertica - platforma analizy Big Data oraz ArcSight - dostawca zabezpieczeń. 

W maju br. HPE zdecydowało o wydzieleniu z korporacji działu usług dla biznesu w joint-venture z Computer Sciences, tworząc spółkę o obrotach 9 mld dol.