Brytyjska firma zapłaci HPE 2,5 mld dol. w gotówce, natomiast udziałowcy HPE zatrzymają 50,1 proc. akcji wspólnej spółki. Będzie ona funkcjonować pod brandem Micro Focus. Koszty oddzielenia tego biznesu HPE oceniło na 700 mln dol.

Dywizja software'owa HPE ma w portfolio m.in. aplikacje do analityki Big Data, bezpieczeństwa, zarządzania oprogramowaniem, zarządzania IT. Jej trzon miały tworzyć aktywa przejętej za 11 mld dol. brytyjskiej spółki chmurowej Autonomy. Zakup oznaczał zwrot w strategii HP w kierunku większego zaangażowania na rynku oprogramowania. Po 3 latach HP odpisało od zysku 3/4 wartości spółki, zarzucając byłemu kierownictwu firmy manipulacje księgowe.

Sprzedaż działu oprogramowania jest elementem strategii wyprowadzania z HPE aktywów, które nie należą do core biznesu, do którego zaliczono rozwiązania sieciowe, serwery, pamięci masowe i usługi IT.

'Zrobiliśmy ważny krok w kierunku tworzenia firmy, która rośnie szybciej, generuje wyższe marże i przepływy finansowe' - komentuje Meg Whitman, CEO HPE.

Szef Micro Focusa, Kevin Loosemore, zauważa, że to dobry czas na konsolidację na rynku oprogramowania infrastrukturalnego. Według niego dzięki akwizycji firma stanie się jednym z liderów w tym obszarze.

Już wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje, że HPE zamierza sprzedać dział oprogramowania za 8 - 10 mld dol., a wśród zainteresowanych są fundusze. Co ciekawe, umowę przewidującą sprzedaż działu oprogramowania HPE podpisano w tym samym dniu, w którym Dell połączył się z EMC (7 września). Oba konkurujące ze sobą koncerny przyjęły odmienną strategię - HPE zawęża portfolio do core biznesu, a Dell poszerza je o nowe zasoby.