Przychody na światowym rynku zewnętrznych pamięci masowych dla przedsiębiorstw zwiększyły się o 0,8 proc., do 6,3 mld dol. w II kw. br. W ujęciu ilościowym - w przeliczeniu na pojemność - wzrost wyniósł 5,2 proc., do 16,3 eksabajtów. - ustaliło IDC. W tym czasie cały rynek storage'u (w tym ODM i dyski w serwerach) stopniał o 4,2 proc. r/r, do 108 eksabajtów. W krajach EMEA poprawa wartościowo wyniosła 3,2 proc.

Trend jest podobny jak w I kw. br. Wyhamował wzrost zamówień na macierze flash, które ostatnio stały za coraz większymi obrotami na rynku storage'u. Przychody z AFA (all flash array) zmniejszyły się o 0,7 proc. r/r, do prawie 2,1 mld dol., ale segment marcierzy hybrydowych wyszedł na plus (3,8 proc., bliski 2,7 mld dol.).

Użytkownicy nadal natomiast inwestują w platformy SAN średniej klasy - prawie wszyscy producenci odnotowali większą sprzedaż w tym segmencie.

Dell utrzymał dominację na rynku z blisko 30 proc. udziałem, mimo spadku obrotów o 1,8 proc. Znacznie lepszy kwartał miało natomiast HPE, zwiększając wartość sprzedaży storage'u dla przedsiębiorstw o 13,5 proc. Udział firmy podniósł się z 10,2 proc. do 11,7 proc.

Ostry zjazd odnotowali natomiast Netapp i IBM - o 17,8 proc. i 22,7 proc.

Także producenci ODM, dostarczający sprzęt bezpośrednio do hiperskalowych centrów danych, zamknęli kwartał na dużym minusie (-22,9 proc.).

Poprawiło się natomiast Hitachi (+8,6 proc.), zamykając piątkę największych światowych dostawców zewnętrznych pamięci masowych dla przedsiębiorstw.

 

Najwięksi dostawcy zewnętrznych pamięci masowych dla przedsiębiorstw