Ren Zhengfei zapewniał, że Huawei nigdy nie przekazałoby informacji o jakimkolwiek kliencie, nawet jeśli poprosiłby o to chiński rząd.  Zwrócił też uwagę na fakt, iż jego firma znajduje się pod presją wywieraną przez rządy wielu krajów.  Niektóre z nich już zdążyły zadeklarować, że nie będą korzystać z rozwiązań chińskiego producenta. British Telecom oprócz tego, że  nie zamierza budować sieci 5G w oparciu o technologię Huawei, zapowiada usunięcie elementów tego producenta z istniejącej infrastruktury 4G. Niemcy rozważają  zakaz stosowania produktów tego producenta. Australia, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone już to zrobiły.  

Ren Zhengfei powiedział, że Huawei chce naśladować Apple. Producent z Cupertino jest dla Huawei wzorem pod względem dbania o prywatność  swoich klientów. Jak powszechnie wiadomo Apple odmówiło FBI stworzenia backdoora pozwalającego na dostęp do danych w iPhonie.

- Nigdy nie zrobimy niczego, by zaszkodzić interesom naszych klientów. Apple jest przykładem jak chronić prywatność użytkowników. Wolelibyśmy zamknąć Huawei niż zrobić coś, co mogłoby zaszkodzić interesom naszych klientów. - powiedział Ren Zhengfei

Szef Huawei przywołał też stanowisko chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które oznajmiło, że prawo w Chinach nie wymaga od jakiejkolwiek firmy instalowania backdoorów. Wyraźnie zaznaczył, że Huawei nigdy nie otrzymał od żadnego rządu prośby o przekazanie niedozwolonych informacji.

Niektóre podejrzenia wobec Huawei wynikają z osobistych poglądów Ren Zhengfei.  CEO Huawei jest zwolennikiem Komunistycznej Partii Chin i byłym oficerem Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

- Kocham mój kraj. Popieram Komunistyczną Partię Chin, ale nigdy nie zrobię nic, co mogłoby zaszkodzić innemu narodowi - mówił Ren Zhengfei 

Co ciekawe, szef Huawei w ciepłych słowach wypowiadał się o Donaldzie Trumpie - nazwał go "wielkim prezydentem" i pochwalił za politykę obniżania podatków. 

 

Jak do tej pory Huawei podpisało 30 umów handlowych na budowę sieci 5G oraz dostarczyło 25 tysięcy stacji bazowych dla sieci nowej generacji. 

- Niektóre państwa zdecydowały się nie kupować sprzętu od Huawei. Dlatego możemy skupić się na tym, aby lepiej służyć krajom zainteresowanych naszą technologią.  Będziemy budować wysokiej jakości sieci i udowodnimy, że jesteśmy godni zaufania. - stwierdził Ren Zhengfei.