Australia nie dopuści Huawei do budowy infrastruktury 5G w tym kraju. Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa narodowego. Obawy w tej kwestii sygnalizowały służby wywiadowcze - twierdzi Reuters. Ich zdaniem istnieje ryzyko przekazywania przez chiński koncern informacji służbom tego kraju. Władze australijskie i Huawei nie komentują tej informacji. Kilka lat temu Australia nie dopuściła Huawei do budowy infrastruktury teleinformatycznej kraju.

Huawei znalazło się pod lupą także w USA, gdzie ze względu na naciski służb nie dopuszczono smartfonów koncernu do sprzedaży przez operatorów telekomunikacyjnych w tym kraju. Kilka dni temu jeden z rotacyjnych szefów Huawei, Ken Hu, deklarował w kontekście napięć handlowych między USA i Chinami oraz kłopotów ZTE (firmę objęto zakazem handlu z podmiotami w USA, musiała zapłacić 1 mld dol. kary), że nie obawia się, iż podobne retorsje mogłyby dotknąć jego firmę. Pytany o to, czy Huawei mogłoby prowadzić działalność odcięte od amerykańskich komponentów (co spotkało ZTE wskutek sankcji), Hu stwierdził, że "musimy wybierać najlepsze technologie i produkty. Dlatego kupujemy amerykańskie czipy".

Huawei nie budzi natomiast obaw w Europie. Chiński koncern będzie uczestniczyć w budowie sieci 5G w Polsce, w ramach inicjatywy "Porozumienia 5G dla Polski", przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.