Cięcia mogą objąć różne działy i lokalizacje - wynika z komentarzy na forum pracowników IBM - Watching IBM. Pojawiają się sugestie, że redukcje dotkną działy konsultingowy i usługowy (Global Business Services oraz Global Technology Services).

IBM nie odniósł się bezpośrednio do tych informacji, podkreślając, że w 2015 r. zaangażował ponad 70 tys. fachowców, a obecnie ma miejsca dla 25 tys. kolejnych. Zmiany personalne są związane z transformacją firmy, która stawia na rozwój rozwiązań, ograniczając biznes związany ze sprzętem. Na wspomniane tysiące specjalistów posady mają czekać w obszarach uznanych przez firmę za rozwojowe, jak cloud computing. 

Ponadto według informacji Reutersa IBM sprzeda część akcji Lenovo, wartych 150 mln dol. Koncern przejął te udziały sprzedając swój dział serwerów x86 za 2,1 mld dol. w 2014 r. Część należności - 280 mln dol. - Lenovo uregulowało przydzielając IBM odpowiednią ilość akcji spółki.

W 2015 r. zysk netto IBM spadł o 15 proc. w porównaniu z 2014 r., do 13,4 mld dol., przy przychodach wielkości 81,7 mld dol. (-12 proc.).