Do użycia wejdą sieci intuicyjne. Będą działać w oparciu o analizę intencji użytkownika. To sieci, które integrują wszystkie najnowsze rozwiązania związane z: technologiami SDN, wirtualizacją, uczeniem maszynowym, bibliotekami API opartymi na modelach oraz innowacyjnymi mechanizmami bezpieczeństwa. Sieć bazująca na intencji użytkowników traktuje połączone z nią urządzenia jako jedną strukturę, co eliminuje potrzebę ręcznej konfiguracji każdego z urządzeń.  Administratorzy sieci, zamiast dużej ilości poleceń mogą zdefiniować jedynie swoje intencje i cele, a sieć przełoży to na język określonych ustawień. Jednocześnie sieć dostarcza danych w czasie rzeczywistym i wykorzystuje je do optymalizowania swoich działań.

Pojawią się zagrożenia, które Cisco określa jako DoS (Destruction of Service). Mogą być znacznie bardziej szkodliwe niż obecne, bo spowodują, że firmy nie będą miały żadnej możliwości odtworzenia danych i przywrócenia systemu IT do normalnego funkcjonowania. W 2018 roku przeprowadzenie ataku wykorzystującego ransomware będzie dla cyberprzestępców coraz łatwiejsze ze względu na rosnącą liczbę usług RaaS (Ransomware-as-a-Service).

W 2018 roku firmy będą musiały sprostać jeszcze jednemu, może nawet większemu zagrożeniu – uważają eksperci Cisco. Mowa o BEC (Business Email Compromise). To ataki wykorzystujące inżynierię społeczną do zaprojektowania specjalnych, oszukańczych wiadomości, które mogą skłonić pracowników do transferu środków finansowych na konta należące do cyberprzestępców

Do obrony przed cyberzagrożeniami coraz częściej wykorzystywana będzie automatyzacja, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. W ciągu następnych 10 lat sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe  zasadniczo zmienią także organizację i prowadzenie spotkań biznesowych. Już w przyszłym roku wirtualny asystent wesprze zarządzanie organizacją spotkań, dzięki wykorzystaniu botów, które rozumieją ludzką mowę i kontekst wypowiadanych zdań. Będą w stanie zrozumieć i wykonać proste instrukcje. W ocenie Cisco, do 2020 roku wirtualny asystent będzie już w stanie przygotowywać podsumowanie najważniejszych tematów poruszonych podczas spotkania.

Użytkownicy w coraz większym zakresie będą korzystać z systemów wielochmurowych. Cisco szacuje, że do 2021 roku przeważająca liczba firm zacznie korzystać z rozwiązań chmurowych, a 95 proc. globalnego ruchu generowanego przez centra danych będzie związane z usługami chmurowymi. Firmy korzystać będą zarówno z chmur publicznych jak i prywatnych. Zarządzanie hybrydowym środowiskiem chmurowym może być jednak bardzo kosztowne i skomplikowane. Zespoły inżynierów będą musiały zacząć bardziej współpracować w poszukiwaniu nowych rozwiązań spełniających wymagania użytkowników.

Na znaczeniu będą zyskiwać autonomiczne, podłączone do sieci urządzenia w systemach IoT. Będą to m.in. autonomiczne pojazdy, drony i roboty przemysłowe. Samouczące się i samodzielnie serwisujące roboty będą wykorzystywane w wielu dziedzinach – od górnictwa do systemów zarządzania odpadami. Autonomiczne pojazdy nie zapełnią w najbliższym czasie dróg publicznych, ale najprawdopodobniej pojawią się na lotniskach i w centrach logistycznych. Podobnie w przypadku autonomicznych dronów. Autonomiczne drony wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji mogą automatycznie wyznaczać najbardziej efektywną drogę lotu i modyfikować ją na bieżąco, by uniknąć niesprzyjającej pogody, drzew, linii energetycznych i innych pojawiających się przeszkód. Są już stosowane do wielu zadań, np. geodeci mogą wykorzystać je do tworzenia dokumentacji odległych, trudno dostępnych obszarów. Zakres zastosowań dronów będzie się szybko rozszerzał.

Nadchodzi czas wykorzystania blockchainu w wielu segmentach rynku, nie tylko w branży finansowej. Prawie w każdym sektorze pojawiają się nowe projekty, wdrożenia pilotażowe i testowe. Mają miejsce nie tylko w bankach i instytucjach finansowych. Są prowadzone także przez producentów pojazdów autonomicznych, w przemyśle wydobywczym, medycznym, handlu detalicznym i systemach globalnych łańcuchów dostaw. Bardzo ważnym zastosowaniem technologii blockchain może być jej wykorzystanie w systemach IoT. Na przykład firmy energetyczne mogą ją wykorzystać w zarządzaniu współdziałaniem paneli solarnych z siecią energetyczną, a firmy motoryzacyjne rozważają możliwość jej zastosowania do uwierzytelniania informacji wymienianych przez podłączone do sieci pojazdy. Dla zwiększenia potencjału zastosowań blockchainu niezbędne jest jednak wsparcie przemysłu dla standaryzacji umożliwiającej współpracę między rozwiązaniami oferowanymi przez różne firmy.

Upowszechni się przetwarzanie w chmurowej mgle. Mgła (ang. fog) sprowadza chmurę bliżej ziemi – podkreślają eksperci Cisco. W połączeniu z IoT, 5G i wbudowanymi mechanizmami sztucznej inteligencji technologia przetwarzania we mgle (fog computing) umożliwia rzeczom, aplikacjom i urządzeniom szybsze nawiązanie połączeń i szybsze przetwarzanie dużych zbiorów danych. W tradycyjnym modelu, wszystkie rejestrowane dane są przesyłane do działających w systemie chmurowym aplikacji i tam analizowane na zasadach przetwarzania wsadowego. Fog computing rozszerza możliwości analizy danych na brzegu sieci, czyli tam gdzie są one generowane. Węzły wykorzystujące technologię fog computing mogą analizować ogromną liczbę rejestrowanych informacji i przesyłać do dalszej analizy tylko te, które są wyjątkowe lub ważne.