Wstępne szacunki IDC dotyczące 2016 r. mówią o znaczącej obniżce wartości inwestycji w IT w Polsce. Na rynku PC, pamięci masowych i serwerów zanotowano dwucyfrowe spadki. Rynek ratują w pewnym stopniu inwestycje przedsiębiorstw w nowe technologie. Na przykład w ubiegłym roku wydatki na chmurę publiczną wzrosły o 25 proc. To jednak i tak znacznie  mniej niż na rynkach rozwiniętych. Niemniej blisko połowa firm w naszym kraju realizuje lub planuje rozpocząć proces cyfrowej  transformacji. 

Na Zachodzie cyfrową transformację wprowadza się już w życie. Świadczy o tym fakt, że 58 proc. europejskich firm stworzyło w ramach działu biznesowego lub IT jednostkę, która ma za nią odpowiadać. Według szacunków IDC do końca 2017 roku takie zespoły będą działać w ponad 80 proc. przedsiębiorstw. W przypadku co trzeciej firmy z listy Fortune 500, wzrost sprzedaży produktów i usług opartych na danych przewyższy już dwukrotnie wartość sprzedaży tradycyjnych produktów i usług.
Polska natomiast nadrabia technologiczne zaległości, ale od dojrzałych rynków wciąż dzieli nas duży dystans. Pocieszające jest, że dla ponad połowy polskich firm inwestycja w nowe technologie staje się kluczowa. To pochodna zmiany priorytetów – na pierwszym miejscu znalazła się poprawa satysfakcji klienta. Aby o nią dbać w sposób nowoczesny (obecnie przedsiębiorstwa mają do czynienia z klientem świadomy, obecnym w sieciach społecznościowych, szybko porównującym oferty, opiniującym) trzeba dokładnie  poznać jego preferencje. A informacje o nich można pozyskać dzięki inwestycjom w tzw. Trzecią Platformę. 

O zmianie priorytetów w polskich przedsiębiorstwach świadczy struktura wydatków na IT. W ubiegłym roku aż o 20,5 proc. spadła sprzedaż rozwiązań opartych na tradycyjnej architekturze typu klient-serwer. Firmy zmniejszyły wydatki nie tylko na komputery stacjonarne  – o 17,7 proc., ale także na tablety (o 18,7 proc.), serwery high-end (o 25,9 proc.), serwery średniej klasy (o 12,1 proc.) czy pamięci masowe (o 21,2 proc.). Największy spadek zanotowano w obszarze serwerów „volume”– o 41,8 proc.  Natomiast zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy (choć na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie).

Czas na chmurę, również w Polsce 

IDC szacuje, że do 2020 r. co najmniej 45 proc. oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu chmurowym. Tym samym w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20 proc. wydatków na infrastrukturę IT oraz 25 proc. wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu. 

Według wstępnych obliczeń firmy analitycznej w 2016 r. polski rynek chmury publicznej wzrósł o ponad 25 proc. w porównaniu do roku 2015. IDC prognozuje, że wartość rynku chmury publicznej w 2016 r. w Polsce sięgnie ponad 160 milionów dolarów. Jeśli nie nastąpi nic niespodziewanego w 2017 wartość chmury publicznej w Polsce powinna przekroczyć 200 milionów dolarów. 

Szacujemy, że do 2019 r. polski rynek chmury publicznej będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT, co oznacza, że nie odstajemy pod względem inwestycji w cloud computing od światowej średniej. Średnie tempo  inwestycji w chmurę do 2019 publiczną globalnie wyniesie 21,5 proc., gdy tymczasem w Polsce sięgnie on 18,6 proc.- mówi Ewa Zborowska, analityk IDC. 

Struktura wydatków na usługi chmurowe przedstawia się w naszym kraju następująco: SaaS stanowi największą część rynku chmury publicznej – 66,8 proc. (na świecie 68.5 proc). Usługi IaaS odpowiadają w Polsce za 23,1 proc. udziałów w rynku. Najmniejszą częścią polskiego rynku chmury publicznej jest PaaS, jednak analitycy IDC zwracają uwagę, że udział tych usług chmurowych (obecnie stanowiący 10,1 proc.) będzie rósł kosztem rynku IaaS. Tym samym, polski rynek będzie podążał drogą rozwoju globalnego rynku chmury publicznej. 

GDPR – czynnikiem wzrostu 

IDC podkreśla, że cyfrowa rewolucja niesie ze sobą więcej możliwości, ale także większe ryzyko. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w poziomie inwestycji w IT. Sprzedaż rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa IT dla najnowszych technologii takich jak chmura, mobilność czy Internet Rzeczy będzie rosła w tempie dwucyfrowym. Jak wskazują specjaliści firmy analitycznej, w regionie CEE sam tylko rynek bezpieczeństwa dla IoT będzie rósł ponad 20 proc. W Polsce, która jest jednym z jego liderów, można się spodziewać nawet szybszego wzrostu. 

Sprzedaż systemów IT wzrośnie także ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Według szacunków IDC, w związku z regulacjami GDPR związanej z ochroną danych osobowych, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na oprogramowanie do bezpieczeństwa i storage prawie 9 miliardów dolarów. Firma analityczna przewiduje, że wzrost sprzedaży oprogramowania i infrastruktury niezbędnej do tego, by spełnić wymagania regulatora, przekroczy 30 proc. rocznie na przestrzeni najbliższych dwóch lat.