Grupa inwestycyjna z funduszem RRJ Capital na czele finalizuje przejęcie Ingram Micro. Jest gotowa zapłacić 4 mld dol. za pakiet kontrolny międzynarodowego dystrybutora - twierdzi Reuters. RRJ operuje z Hong Kongu i Singapuru. Nie wiadomo, kto poza nim wchodzi w skład konsorcjum.

Ingram w końcu 2016 r. został przejęty przez fundusz Tianjin Tianhai z chińskiej grupy HNA za 6 mld dol. Strony ewentualnej transakcji nie komentują ostatnich doniesień.

Informacje o możliwości sprzedaży Ingrama pojawiały się już jednak od początku 2018 r. Była mowa o zainteresowaniu zakupem przez Synnex - dużego amerykańskiego dystrybutora, rozmowach z innymi podmiotami oraz o negocjacjach HNA z funduszem Apollo Global i cenie 7,5 mld dol.

Konglomerat HNA skupia pod jednym dachem różne biznesy, od linii lotniczych po hotele. Kupił Ingrama w czasie, gdy prowadził międzynarodową ekspansję przejmując duże firmy z różnych sektorów za ok. 50 mld dol. Jednak ciężar zadłużenia, które szybko rosło wskutek finansowania akwizycji (w czerwcu 2018 r. dług HNA sięgał 98 mld dol.), zmusił korporację do zmiany strategii. Chińska grupa myśli teraz raczej o sprzedaży aktywów niż o przejmowaniu nowych (choć z zakupów nie zrezygnowała całkowicie). Na początku 2018 r. zapewniała, że Ingram jest strategicznym aktywem i nie zamierza go sprzedać. W końcu ub.r. przyznała jednak, że negocjuje z inwestorami.