Chińskie władze chcą przejąć grupę HNA, do której należy Ingram Micro – twierdzi Bloomberg. Według agencji koronawirus pogrążył finansowo konglomerat, który już wcześniej miał kłopoty z zadłużeniem.

Suma wierzytelności w połowie 2019 r. wynosiła ok. 75 mld dol. Ostatnio ciosem dla HNA, do którego należą lokalne linie lotnicze, były ograniczenia w podróżach. Liczba pasażerów w Chinach spadła o połowę wobec ub.r. Zadłużony holding może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej – wynika z przecieków.

Właśnie aktywa linii lotniczych mają być głównym celem nacjonalizacji, by zasilić trzech największych chińskich przewoźników. Przejęcie HNA byłoby częścią rządowego planu stabilizacji gospodarki dotkniętej koronawirusem. Zakłada on dofinansowanie określonych sektorów i fuzje.

Przedstawiciel HNA zaprzeczył jednak w chińskich mediach planom nacjonalizacji grupy.

Ingram Micro: "business as usual"

Rzecznik Ingram Micro zapewnia, że ewentualna nacjonalizacja właściciela firmy nie będzie miała wpływu na działalność dystrybutora. "Każda zmiana własności nie ma wpływu na fakt, że Ingram Micro utrzymuje niezależność operacyjną i finansową" – zapewniła amerykańskiego CRN-a przedstawicielka firmy. Uspokaja, że koncern prowadzi i będzie prowadził "business as usual".

Wyjaśnia, że rząd amerykański wymaga, by Ingram Micro prowadził działalność jako niezależna firma. To było jednym z warunków zgody wydajnej w 2016 r. na zakup dystrybutora przez chiński kapitał – fundusz Tianjin Tianhai z grupy HNA – za 6 mld dol.

 

Dystrybutor znów pójdzie na sprzedaż?

Pozostaje pytanie, czy jeśli chińskie państwo (a dokładniej administracja prowincji Hainan) rzeczywiście zamierza przejąć HNA, będzie zainteresowane zatrzymaniem w grupie Ingrama. Już wcześniej HNA przymierzało się do jego sprzedaży, by zmniejszyć obciążenie długiem.

W końcu 2018 r. HNA potwierdziło, że negocjuje sprzedaż Ingram Micro. Jako ewentualnego kupca wskazywano fundusz Apollo Global Management. Wartość transakcji miała wynieść 7,5 mld dol.

Latem 2019 r. pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że umowa sprzedaży Ingrama jest już bliska finalizacji. Tym razem była mowa o kwocie 4 mld dol. i funduszu RRJ jako nabywcy.

Jednak potem sprawa ucichła, a Ingram Micro do dziś nie zmienił właściciela. Apollo Global zdecydował się natomiast na zakup Tech Daty.

Ingram Micro jest największym na świecie dystrybutorem IT. Po 3 kwartałach roku finansowego w 2019 r. wypracował blisko 35 mld dol. przychodów.