Na początki roku ujawniono podatności w układach Intela (Spectre i Meltdown). Koncern przyznał, że jest problem i opublikował listę CPU, w których wykryto wspomniane luki. Jest obszerna. Obejmuje procesory Core wprowadzane na rynek od 2008 r., układy Atom C, E, A, x3 oraz Z, jak również serie Celeron i Pentium J oraz N. Nie są w pełni bezpieczne również procesory serwerowe Xeon 3400, 3600, 5500, 5600, 6500 i 7500, E3, E5, i E7.

Pełna lista jest dostępna tutaj.

Według niezależnych ustaleń luki Meltdown i Spectre narażają użytkowników na wyciek wrażliwych danych z pamięci OS, jak hasła czy dane dostępu. W ocenie Intela zagrożenie nie jest tak duże. Informację o błędzie ujawniono po nowym roku, ale Intel jak się okazało wiedział o nim już od lipca 2017 r. Są już sądowe pozwy w związku ze sprawą. W USA do soboty 5 stycznia złożono trzy pozwy zbiorowe przeciwko koncernowi. Ponadto, jak się okazało, w listopadzie ub.r. szef Intela Brian Krzanich sprzedał na giełdzie akcje firmy warte 24 mln dol., pozostawiając sobie tylko obowiązkowe minimum udziałów, co wywołało pytania, czy CEO pozbył się papierów wiedząc, że firma może mieć problem. Koncern zapewnia, że była to planowa sprzedaż i nie ma nic wspólnego z (nie znaną wówczas publicznie) wiedzą firmy na temat błędu w CPU.

Intel poinformował, że wraz z dostawcami systemów operacyjnych, sprzętu i innymi partnerami pracuje nad aktualizacjami, które załatają luki w CPU.

Na wspomniane podatności są narażone także procesory innych producentów. Również ARM zamieścił listę układów objętych ryzykiem 3 wskazanych wariantów ataku. Co najmniej jeden z nich zagraża m.in. procesorom serii Cortex R7, R8, A8, A9, A15, A17, A57, A72, A73 oraz A75.

Listę układów ARM zamieszczono tutaj.

AMD poinformowało, że wykryło ryzyko jednego spośród wariantów ataku, ale problem rozwiązały aktualizacje oprogramowania. Nvidia obecnie bada sprawę. Sprawdzane są procesory Tegra. Firma zapowiedziała publikację informacji na temat ewentualnego ryzyka. Ocenia natomiast, że jej karty graficzne prawdopodobnie są bezpieczne.