Eksperci szacują, że do 2020 roku rynek rozwiązań opartych na przetwarzaniu kognitywnym i sztucznej inteligencji będzie wart 46 mld dolarów. O potencjale biznesowym tego segmentu dla branży IT mogą świadczyć decyzje firmy Intel dotyczące inwestowania w rozwój nowych rozwiązań.

Przed końcem tego roku ma pojawić się procesor Nervana zawierający układ przeznaczony do przetwarzania w sieciach neuronowych (Neural Network Processor – NNP). Intel tworzy go w ścisłej współpracy z firmą Facebook. Rozwiązanie to ma pozwalać na pozyskiwanie większej ilości informacji poprzez maksymalizację przetwarzania danych. Plany Intela zakładają, że do 2020 roku osiągnie stukrotny wzrost wydajności systemów sztucznej inteligencji.

Firma inwestuje również w inne technologie do zastosowań obliczeniowych na dużą skalę – układy neuromorficzne i komputery kwantowe. Zaprezentowała m.in. samouczący się, neuromorficzny układ testowy z rozwiązaniami inspirowanymi działaniem ludzkiego mózgu. We współpracy ze swoim partnerem ds. badań kwantowych, holenderską firmą QuTech, stworzyła także 17-kubitowy nadprzewodnikowy układ testowy. Intel zapowiada, że do końca tego roku opracowany i wyprodukowany będzie układ 49-kubitowy.