W tym roku na rynek wejdą nowe procesory, pozbawione luk Meltdown i Spectre - zapowiada CEO Intela, Brian Krzanich. Powinien więc pojawić się także nowy napędzany przez nie sprzęt. Jak się okazało w mijających tygodniach, póki co wielu serii dotychczas projektowanych CPU, które wprowadzono od 2008 r., nie da się zabezpieczyć bez niepożądanych skutków ubocznych. Łatki powodują częstsze restarty urządzeń i problemy z wydajnością.

Szef firmy nie określił terminu, kiedy bezpieczne układy będą gotowe. Zapewnia, że nad przezwyciężeniem problemu pracują "najlepsze głowy" w Intelu, a powinno go usunąć rozwiązanie "oparte na krzemie". Z czego wynikałoby, że konieczna jest zmiana w procesorach na poziomie hardware'u - prawdopodobnie trzeba przebudować architekturę półprzewodników, aby całkowicie pozbyć się błędów, z którymi zmaga się niemal cały świat IT. Na początku stycznia szef Intela odrzucił pomysł wymiany dotkniętych podatnościami CPU na nowe. Dla koncernu oznaczałoby to gigantyczne koszty.

Tymczasem wyjaśnień od Intela i innych dużych firm IT żąda amerykański Kongres. W liście skierowanym do Intela, AMD, Microsoftu, Amazona i Google'a domaga się informacji, dlaczego wiadomość o błędach w procesorach tak długo trzymano w tajemnicy (zainteresowani wiedzieli o nich od lipca ub.r.). Sam Brian Krzanich zapewne nie uniknie trudnych pytań - zanim ujawniono kłopoty z procesorami, sprzedał pakiet akcji wart 24 mld dol. Firma utrzymuje, że była to planowana sprzedaż, bez związku z wykrytymi podatnościami (o których wówczas świat jeszcze nie wiedział, ale CEO Intela - już tak).

Według Intela wszystko wydaje się być na dobrej drodze, by zapobiec kłopotom z restartem starszych układów Haswell i Broadwell. Odpowiednia łatka jest obecnie testowana z partnerami i zostanie udostępniona natychmiast po zakończeniu tej fazy.

Kłopoty i fala krytyki spadła na koncern w tym roku, natomiast bilans IV kw. 2017 r. jest całkiem pomyślny - przychody wzrosły o 4 proc. do 17,1 mld dol. Firma miała stratę na poziomie 687 mln dol. co jednak jest związane z reformą podatkową w USA i jednorazowym odpisem na poziomie 5,4 mld dol. Spadki sprzedaży odnotowano w przypadku platform komputerowych. Rozwija się natomiast biznes procesorów do centrów danych. W całym roku zysk Intela wyniósł 9,6 mld dol. (-7 proc.) przy 62,8 mld dol. przychodów (+6 proc.). Firma ostrzegła jednak, że obecne problemy mogą mieć wpływ na wyniki w br.