Cięcia mają objąć 5 proc. stanowisk, czyli ok. 5 tys. osób na całym świecie (w końcu 2013 r. producent zatrudniał 108 tys. pracowników). Nie wszyscy jednak dostaną wymówienia – plan redukcji uwzględnia osoby przechodzące na emeryturę oraz dobrowolne programy dla pracowników. Nie ujawniono, w jakich działach i regionach nastąpi odchudzanie kadr. Rzecznik firmy tłumaczy decyzje wymaganiami rynku. Dyrektor finansowy Stacy Smith poinformował, że Intel będzie inwestować m.in. w technologie dla centrów obliczeniowych, energooszczędne procesory, tablety.

Zwolnienia zapowiedziano dzień po publikacji wyników za IV kw. 2013 r. Koncern odnotował wzrosty: zysk netto zwiększył się o 6 proc. do 2,6 mld dol., a przychody o 3 proc. do 13,8 mld dol. Zdaniem Smitha rynek komputerów po słabym 2013 r. ustabilizował się – największy w Intelu dział PC Client Group wypracował 8,6 mld dol. obrotów. Sprzedano więcej procesorów desktopowych niż rok wcześniej (+7 proc.) i to przy większych średnich cenach (+5 proc.).

Jednak wzrosty okazały się niższe od prognoz analityków, a szef firmy Brian Krzanich przyznał, że wyniki sprzedaży rozwiązań dla przedsiębiorstw są gorsze od oczekiwań. Popyt przeszacowano. W związku z tym w 2014 r. koncern przewiduje powolny wzrost w sektorze enterprise. Dużo szybciej powinna natomiast rosnąć sprzedaż rozwiązań mobilnych. W 2013 r. Intel sprzedał 10 mln procesorów mobilnych. W 2014 r. producent liczy na czterokrotnie lepszy rezultat.