Specjaliści IT są wśród najbardziej poszukiwanych pracowników – według danych Hays. Na liście potrzeb kompetencje z zakresu IT i cyfryzacji wymieniło 27 proc. firm. Jednocześnie 27 proc. wskazało je jako najtrudniejsze do pozyskania, co daje 3 miejsce na liście problemów kadrowych (po kompetencjach technicznych – 36 proc. oraz menedżerskich i kierowniczych – 28 proc.).

Kompetencje menedżerskie i kierownicze znajdują się natomiast na szczycie potrzeb rekrutacyjnych firm, z 32 proc. wskazań.

Jak podkreśla Hays, poszukiwanie talentów i osób z predyspozycjami liderów wewnątrz organizacji jest zwykle najlepszą opcją, by uzupełnić niedobór menedżerów. Według ekspertów niemal w każdej firmie są kompetentni i zaangażowani pracownicy z doświadczeniem, którzy w perspektywie kilku lat mogą się stać idealnymi liderami.

Takie rozwiązanie pokazuje również zatrudnionym, że w danej firmie mają perspektywy rozwoju.

– Jest to nie tylko czynnik motywujący do związania się z pracodawcą na dłużej, ale także budujący przeświadczenie o możliwościach stałego rozwoju w strukturze organizacji. Co więcej, zaoferowanie pracownikowi ścieżki kariery, której celem będzie objęcie w firmie stanowiska menedżera czy członka zarządu, będzie dla niego tożsame z docenieniem jego zasług w rozwój organizacji – komentuje Agnieszka Kolenda z Hays.

Według Hays silne przywództwo obecnie odróżnia najlepsze firmy od pozostałych. Dlatego planowanie sukcesji jest bardzo ważne dla powodzenia organizacji.