Ogólnoświatowe wydatki na ICT przekroczą 5,6 bln dol. w 2021 r. - prognozuje IDC. Wzrost powinien przyspieszyć pod koniec okresu prognozy, dzięki nowym kategoriom produktów tzw. trzeciej platformy, jak rozwiązania Internetu rzeczy, roboty i drony, zestawy do rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR oraz VR) i drukarki 3D. Analitycy uważają, że za 3 lata te grupy wygenerują prawie jedną czwartą (23 proc.) globalnych wydatków na ICT.

Nowa prognoza potwierdza optymistyczne przewidywania dla globalnego rynku ICT z października ub.r. - według niej średni roczny wzrost wyniesie 6 proc. od 2016 r. (4,3 bln dol.) do 2021 r. (5,6 bln dol.), a stopa rozwoju zwiększy się z 5,5 proc. w 2017 r. do 6,5 proc. w 2021 r. W tym tradycyjne IT ma iść w górę o 3-4 proc. co roku. Tymczasem jeszcze w czerwcu ub.r. IDC zakładała średni roczny wzrost 1 proc. Do wzmocnienia tempa powinny przyczynić się wspomniane nowe technologie - tzw. akceleratory wzrostu.

W sumie zaś rozwiązania tzw. trzeciej platformy, jak chmura, urządzenia mobilne, duże zbiory danych i analityka oraz media społecznościowe będą dominować na rynku - w 2021 r. pochłoną ponad 70 proc. światowych wydatków na ICT. Największe inwestycje w trzecią platformę odnotowuje się w rozwiniętych gospodarkach, gdzie występują sprzężenie między tymi rynkami: zaawansowana infrastruktura chmury przyspiesza wdrażanie analityki Big Data, AI i oprogramowania jako usługi.

W ub.r. najszybciej rosły AR i VR, kognitywna i sztuczna inteligencja, druk 3D i robotyka. Internet rzeczy według IDC odpowiada już za 15 proc. światowych wydatków ICT (w tym oprogramowanie i usługi). Ale aż 28 proc. obrotów na IoT przypada na rynek chiński. Internet rzeczy i robotyka koncentrują się głównie w sektorze przemysłowym.