Ministerstwo Finansów argumentuje, że technologia szybko się zmienia, w związku z tym każdy urzędowy standard e-faktur będzie przestarzały. Zdaniem resortu lepiej, by tę kwestię regulowali sami przedsiębiorcy. Pomysł wskazania standardów faktur elektronicznych wysunęło Ministerstwo Gospodarki. Miałby je określać minister finansów w rozporządzeniu. Dzięki temu przedsiębiorcy mieliby pewność, że dokumenty, którymi się posługują, nie zostaną zakwestionowane przez skarbówkę. Sprawa obowiązującego w rozliczeniach standardu e-faktur nie jest przesądzona. Według Komitetu Cyfryzacji należy ją gruntownie rozpatrzeć.

Komitet rozpoczął także przegląd projektów realizowanych zgodnie z unijną dyrektywą ustanawiającą infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE). Jej wdrożenie wiąże się z kolejnymi dużymi inwestycjami IT.

– Istotą wdrażania dyrektywy INSPIRE jest budowa krajowej bazy informacji o różnych dziedzinach życia, tak by można je było szybko analizować. Jeśli np. połączy się informacje o ryzykach powodziowych z planami zagospodarowania przestrzennego, danymi o występowaniu różnych zjawisk pogodowych czy o nasyceniu infrastrukturą teleinformatyczną. Na tej podstawie można podjąć bardziej racjonalne decyzje – powiedział minister Michał Boni.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zajęło się sprawą kontroli finansowej funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie 2014-2020. Resort poinformował, że projekty będą rozliczane drogą elektroniczną, co ma usprawnić procedury. Odpowiedni centralny system musi być gotowy w 2014 r.