Sharp jest bliski finału negocjacji w sprawie przejęcia biznesu komputerowego Toshiby. Firmy chcą podpisać umowę w tym tygodniu - twierdzi Reuters. Według agencji kwota zakupu wyniesie ok. 45 mln dol.

Sharp wycofał się z rynku komputerowego w 2010 r. Jednak po przejęciu przez Foxconna dwa lata temu firma ruszyła do ekspansji na różnych rynkach. Dysponując zapleczem produkcyjnym największego na świecie producenta elektroniki ODM i jego siecią poddostawców może liczyć na stosunkowo niskie koszty produkcji. Foxconn montuje komputery różnych marek. Sharp natomiast wytwarza wyświetlacze.

Nieoficjalne informacje o rozmowach w sprawie sprzedaży biznesu PC Toshiby pojawiły się w ub.r. W grze mieli być Lenovo i Asus, a od początku br. także Sharp.

Toshiba komentuje ostatnie doniesienia, że rozważa różne opcje związane z działem komputerowym i negocjowała z potencjalnymi nabywcami, ale nic nie zostało postanowione.

Firma jest prawdopodobnie skłonna pozbyć się swojego biznesu komputerowego, bo popularność laptopów marki Toshiba jest daleka od lat świetności, a jej biznes PC z roku na roku generuje straty. W zakończonym w marcu br. roku finansowym strata wyniosła ok. 48,5 mln dol. przy sprzedaży o wartości ok. 1,52 mld dol.