Sprzedaż pośrednia infrastruktury nadal dominuje na światowym rynku. W 2017 r. miała 74 proc. udziału (w ujęciu wartościowym) w dostawach serwerów, pamięci masowych i rozwiązań sieciowych – ustalił Canalys. Jednak wzrost w przypadku sprzedaży bezpośredniej był szybszy, ze względu na rosnącą rolę chińskich i tajwańskich firm ODM (original design manufacturer), sprzedających duże ilości serwerów chmurowym centrom danych.

Sprzedaż bezpośrednia serwerów miała w ub.r. 34 proc. udziału w dostawach tych produktów, pamięci masowych – 19 proc., a rozwiązań sieciowych – 20 proc.

Trend wzrostowy obrotów biznesu infrastrukturalnego z pominięciem kanału sprzedaży zdaniem analityka będzie kontynuowany, na co wskazują plany ogromnych inwestycji dostawców usług chmurowych w hiperskalowe centra danych.

Serwery poprawiły bilans

Cały światowy rynek infrastruktury był wart w 2017 r. według Canalys 142 mld dol. (+7,3 proc. rok do roku). W tym prawie połowę obrotów wygenerowały serwery – 66 mld dol. (+12,2 proc.), a drugą część rozwiązania sieciowe – 50 mld dol. (+4,3 proc.) i pamięci masowe – 26 mld dol. (+1.6 proc.).

Obroty na rynku ciągnęła więc w górę głównie sprzedaż serwerów z uwagi na cztery czynniki: rosnące ceny sprzętu ze względu na droższe komponenty, popyt na urządzenia o wyższych specyfikacjach, zapotrzebowanie ze strony hiperskalowych centrów danych oraz rozpoczęcie w ub.r. cyklu wymiany sprzętu w przedsiębiorstwach.

Poprawa w przypadku sprzętu sieciowego była z kolei związana z inwestycjami w przełączniki dla centrów danych oraz sieci kampusowe WLAN w standardzie AC. Odnotowano mniejsze zakupy routerów dla przedsiębiorstw (-9 proc.), ale dla dostawców usług bilans był podobny jak rok wcześniej (+1 proc.).

Pamięci masowe powróciły do wzrostów po okresie spadku, w związku z większymi wydatkami na rozwiązania all-flash i definiowane programowo. Maleje zainteresowanie macierzami opartymi na HDD.

Największymi dostawcami infrastruktury w 2017 r. byli: Cisco, Dell EMC i HPE. Te trzy marki łącznie miały połowę udziału w rynku. Według analityka dominująca pozycja Cisco w sieciówce pomogła korporacji utrzymać pozycję lidera z wynikiem 20 proc. Dell EMC po połączeniu obu firm stał się numerem 1 w segmencie serwerów i pamięci masowych, osiągając wzrost udziału do 15 proc. Był jednym z najszybciej rozwijających się dostawców w kanale sprzedaży. Udział HPE wyniósł 14 proc. Firma skoncentrowała się na serwerach z wyższych półek, poprawiając bilans w segmencie HCI i HPC. Przejęcie Nimble w ub.r. zwiększyło skalę biznesu pamięci masowych HPE, a Aruba stoi za rozwojem bezprzewodowych sieci LAN.