Od 1 maja br. weszła w życie ustawa, która umożliwia przedsiębiorcom instalowanie kas fiskalnych online. Zakłada ona stopniową wymianę obecnie używanych urządzeń.

Najwcześniej, od 1 stycznia 2020 r., kas online muszą używać firmy z sektora motoryzacyjnego - stacje paliw, warsztaty, serwisy.

Od 1 lipca 2020 r. obowiązek ten obejmie branże gastronomii, hotelarstwa i handel węglem.

Od 1 stycznia 2021 r. kasy online muszą znaleźć się na wyposażeniu zakładów kosmetycznych, fryzjerów, lekarzy i dentystów, prawników, firm remontowo - budowlanych, klubów fitness.

W ocenie fiskusa te sektory są najbardziej narażone na nieprawidłowości związane z rejestracją transakcji. Przedsiębiorstwa pozostałych branż mogą, ale nie muszą od 1 maja br. instalować kasy online. Jednak wszyscy nie unikną tego wcześniej czy później, bo inne urządzenia rejestrujące będą wycofywane z obrotu.

Do 31 sierpnia 2019 r. będzie można nabyć kasy z papierowym zapisem kopii.

Do 31 grudnia 2022 r. pozostaną na rynku kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Po tych datach przedsiębiorcy nadal mogą używać urządzeń starszych typów, aż się zużyją, skończy się okres pozwolenia na ich stosowanie albo trzeba będzie im wymienić pamięć fiskalną. Wówczas jednak wymiana będzie możliwa tylko na kasy online. W efekcie w ciągu kilku najbliższych lat wymienionych zostanie szacunkowo ok. 1,6 mln kas rejestrujących.

Wprowadzenie kas online to kolejna odsłona działań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Resort finansów liczy na ponad 10 mld zł większe wpływy w ciągu najbliższych 10 lat.

Kasy online pozwalają na automatyczne przesyłanie danych transakcji do centralnego repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej. Tam poddane obróbce analitycznej umożliwią szybkie wykrycie nadużyć.

 

700 zł zwrotu dla wybranych

Koszty uszczelnienia w większości poniosą przedsiębiorcy. Upadł pomysł powszechnych dopłat do nowych urządzeń, co wyjaśniono ograniczeniami budżetowymi. W razie wymiany tradycyjnych kas wsparcie dostaną tylko firmy, które mają obowiązek instalacji urządzeń online (z wymienionych branż). Suma zwrotu wyniesie w takich sytuacjach 90 proc. ceny netto nowej kasy online, ale nie więcej niż 700 zł.