Empatia jest najważniejszą cechą w biznesie, która pomaga osiągnąć sukces – twierdzą kobiety na stanowiskach zarządzających według raportu “Strong Women in IT”, opracowanego przez Come Creations Group. Wskazało ją 35 proc. pań zasiadających na wysokich stanowiskach w korporacjach oraz 37 proc. w start-upach. Dane sugerują, że często umiejętności miękkie pomagają w biznesie. Wysoko wymieniono także umiejętności personalne (35 i 34 proc.), konsekwencję w działaniu, wytrwałość, determinację, upór (22 i 28 proc). W sumie pytano ponad 100 osób.

 

 

 

 

Jak wskazały respondentki, skuteczne zarządzanie zespołem to klucz do prowadzenia sprawnej organizacji. Otóż 35 proc. kobiet pracujących w korporacjach i 34 proc. rozwijających startupy wskazało zarządzanie zespołem jako swój największy sukces w 2018 r. Nawet w korporacjach dla pań awans jest na odległym miejscu (11 proc.).

 

 

 

Największą porażką kobiet na stanowiskach zarządczych w korporacjach IT okazało się ich zdaniem przepracowanie (34 proc.). Zarządzanie zespołem (18 proc.) i rozwój produktu (17 proc.) także często się nie udaje w ocenie respondentek. Rozwój produktu jest natomiast największą porażką pań w startupach.

 

 

Za błąd, który najwięcej nauczył, kobiety uznały przede wszystkim zarządzanie zespołem (47 proc. w korporacjach i 37 proc. w startupach) oraz rozwój produktu (14 i 18 proc.).

Respondentki zgodnie stwierdziły, że do plusów pracy w sektorze IT należą nieustanne zmiany i dynamiczny rozwój.

 

Jednak co ciekawe – wskazane zalety są także uznawane przez kobiety w IT za największe wady. Otóż nieustanne zmiany to minus sektora IT dla 33 proc. respondentek pracujących w korporacjach i 42 proc. w start-upach i MŚP. Dynamiczne zmiany są wadą sektora IT dla 30 proc. i 36 proc.). Wskazuje to, że za technologią czasem trudno nadążyć.

 

Okazuje się, że wśród kobiet na stanowiskach zarządczych wykształcenie techniczne jest w mniejszości - 15 proc. pań tworzących startup kończyło studia humanistyczne, a tylko 9 proc. - kierunki techniczne. W przypadku korporacji co czwarta ankietowana ma ukończone studia inżynierskie. Zatem branża nie jest zamknięta wyłącznie na osoby z wykształceniem technicznym. To dobra wiadomość dla wszystkich, którym marzy się kariera w tym sektorze. Najwięcej kobiet na najwyższych posadach w branży ma wykształcenie ekonomiczne (40 proc. w korporacjach i 24 proc. w startupach). Informatyczne w korporacjach ma 26 proc., ale 22 proc. pań na kierowniczych stanowiskach w IT jest po filologii.

 

 

 

 

 

Źródło: raport "Strong Women in IT"