Jedna na cztery firmy korzystające z usług IaaS lub SaaS przyznała, że straciła dane przechowywane w chmurze publicznej, a jedna na pięć doświadczyła zaawansowanego ataku na infrastrukturę tej chmury – podaje McAfee. Według dostawcy 97 proc. organizacji na świecie korzysta z jakiejś usługi cloud, a 83 proc. przechowuje dane w chmurze.

Ponad połowa – 56 proc. ankietowanych – potwierdziło wystąpienie infekcji pochodzącej z aplikacji w chmurze (w 2016 r. było to 52 proc.). Ale z drugiej strony z badania wynika, że rośnie zaufanie do chmury – dla ponad 90 proc. respondentów jest ono większe niż w zeszłym roku, a 69 proc. uważa, że poufne dane są w chmurze publicznej bezpieczne.

Większość organizacji przechowuje niektóre lub wszystkie dane poufne w chmurze publicznej, a tylko 16 proc. twierdzi, że tego nie robi. Najczęściej, w przypadku 61 proc. organizacji, są to dane osobowe klientów.

Około 40 proc. przechowuje w chmurze również dokumentację wewnętrzną, dane kart płatniczych, dane osobowe personelu lub nadane przez rząd identyfikatory. Wreszcie ok. 30 proc. gromadzi w chmurze własność intelektualną, kartoteki medyczne, wyniki wywiadu konkurencyjnego i karty dostępu do sieci.

W badaniu stwierdzono, iż niedobór umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i jego wpływ na korzystanie z chmury są coraz mniejsze: żadnych problemów nie ma z nim 24 proc. ankietowanych (15 proc. w zeszłym roku). Spośród organizacji wciąż borykających się z problemami niewystarczających umiejętności tylko 40 proc. zmniejszyło w związku z tym tempo migracji do chmury (49 proc. w ubiegłym roku). Wskaźniki przeniesienia danych do chmury są najwyższe w przypadku organizacji mających największy niedobór umiejętności.

– Słaba widoczność stanowi jedno z największych wyzwań dla korzystania z chmury w każdej organizacji. We wszystkich sektorach gospodarki pamięć masowa i ochrona aktywów migruje do środowiska w chmurze, co utrudnia pracownikom zespołów IT przewidywanie konsekwencji. Ta niepewność sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy rezygnują z rozwiązań chmurowych – wyjaśnia Arkadiusz Krawczyk, Country Manager McAfee Poland.

Przekonuje, że zastosowanie odpowiednich praktyk, takich jak centralne zarządzanie wszystkimi usługami w chmurze i ich dostawcami, zintegrowanie z nimi rozwiązań klasy Data Loss Prevention, obniżają ryzyko związane z przepływem poufnych danych do usług w chmurze i w ich obrębie.

McAfee przeprowadziło w IV kw. 2017 r. ankietę wśród 1400 specjalistów IT z różnych branż (ze szczególnym uwzględnieniem sektora finansowego i medycznego) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku, Singapurze, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.